Blog

Yumurta Donasyonu Yaptıranların Sıkça Sorduğu Sorular

Yumurta Donasyonu Yaptıranların Sıkça Sorduğu Sorular

Bir tüp bebek tedavi türü olan yumurta donasyonu, yumurta bağışı ya da yumurta nakli olarak tanımlanabilir. Çocuk sahibi olamayan çiftlerden kadına konan infertilite (kısırlık) tanısının sebebi yumurtalardan kaynaklanıyorsa; diğer bir deyişle kadında çeşitli nedenlerden dolayı sağlıklı yumurta üretimi gerçekleşmiyorsa yumurta donasyonu uygulanabilir.

Tekrarlayan düşükleri olan, erken menopoza girmiş, düşük yumurta kalitesine sahip ya da herhangi bir sebepten dolayı sağlıklı yumurtası olmayan, yumurta üretimi tamamlanarak son bulmuş ya da hiç yumurta üretimi bulunmayan kadınlar, çocuk sahibi olmak istediklerinde yumurta donasyonu ile başarılı sonuçlar alabilir.

Yumurta Donasyonu Nedir?

Yumurta nakli, farklı sebeplerden ötürü kendi yumurtalarıyla gebelik sağlayamayan ya da gebeliğini sağlıklı bir şekilde devam ettirme şansı bulunmayan kadınlarda uygulanan ve başarı oranı oldukça yüksek olan bir tedavi yöntemidir. Yumurta donasyonu ile zengin ve son derece sağlıklı yumurtalık rezervlerine sahip donörden toplanan yumurtalar, baba adayından alınan sperm hücreleri ile laboratuvar ortamında döllenir ve embriyo hâline getirilir.

Oluşan embriyo çocuk sahibi olmak isteyen anne adayının rahmine tüp bebek yöntemleri ile transfer edilir ve gebelik bu şekilde başlamış olur. Eğer baba adayında sağlıklı sperm bulunmuyor ise tercihe göre sperm donöründen sperm hücresi alınarak da gebelik sağlanabilir.

Annenin vücudunda gelişen embriyoya, annenin kendi RNA’sı geçtiği için bebeğin huyu, davranışları, ruhsal yapısı ve diğer pek çok özelliği gebeliği yaşayan anneye benzer. Yumurta donasyonu ile gebe kalan kadınlar, gebelik sürecini, doğum öncesi ve sonrası tüm süreci, bebek ile birlikte geçirdiği için hormonal değişimleri de yaşar. Oluşan annelik iç güdüsü ile bebekle arasında kurduğu bağ, kendi yumurtası ile hamile kalan kadınlarla aynı özellikleri taşır.

Yumurta Donasyonu Kimler İçin Uygundur?

Doğal yollardan gebe kalamayan, sürekli düşük yapan, gebeliğin oluşumuna olanak tanıyacak sağlıklı yumurtası bulunmayan, farklı sebeplerden dolayı yumurtalığı bulunmayan ya da erken menopoza girmiş kadınlarda yumurta donasyonu uygulanabilir. Bunun haricinde genetik hastalığı bulunan, enfeksiyon, kanser ve benzeri sebeplerden ötürü yumurtalıkları alınmış kadınlar için de yumurta donasyonu uygundur. Alınan kemoterapi ya da radyoterapi sonucu yumurtalıkları hasar gören, farklı sebeplerden dolayı yumurtalık rezervi erken yaşta azalan veya tükenen, defalarca tüp bebek tedavisi görmesine rağmen gebe kalamayan kadınlar için yumurtalık donasyonu uygundur.

Yumurta Donörleri Nasıl Seçilir?

Yumurta donasyonu ile gebelik sağlamayı düşünen çiftlerin kafasında sıklıkla bu soru bulunur. Donörler seçilirken uluslararası kalite süreçleri uygulanır. Sağlıklı yumurtaların alınacağı donörler gebelik başarı şansı yüksek, sağlık problemleri ve kötü alışkanlıkları bulunmayan, dengeli ruh hâline sahip kişiler arasından seçilir. Seçilen donörler yalnızca genel sağlık taramasından geçirilmezler. CGT testi olarak adlandırılan genetik tarama testi ile donörlerde, 230’dan fazla genetik hastalık taraması titizlikle yapılır.

Cinsel yolla geçen HIV, hepatit ve benzeri hastalıkların taraması ayrıntılı olarak gerçekleştirilir. Sayısı her geçen gün artan donörlerden oluşan donör havuzu içinden çiftler, fiziksel ve tıbbi özellik, ruhsal durum, etnik köken, eğitim düzeyi gibi pek çok özellik arasından seçim yapabilir. Bilgisayar ortamında yer alan tüm bu bilgiler, özel yazılımlar sayesinde sizin tercihlerinize uygun en iyi donör ile eşleştirilir. Çiftler bilgisayar ortamında donörün, boy, kilo, göz rengi, yüz tipi, cilt rengi, eğitim durumu ve sahip olduğu hobiler gibi özelliklerini seçebilmenin yanı sıra meraklı, heyecanlı, pozitif, dışa dönük, konuşmayı seven gibi öne çıkan kişilik özellikleri arasından da tercih yapabilir. British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi olarak 1.800’ün üzerinde sağlıklı donörle, bölgenin en geniş donör havuzuna sahibiz.

Yumurta Donasyonu Süreci Nasıl Başlar?

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin yumurta donasyonu ile gebelik sağlamaya karar vermesi ile donasyon süreci başlar. Uzman hekim tarafınca yapılan jinekolojik muayene sonrası bir dizi laboratuvar ve radyolojik tetkik istenir. Bu testler infertilite ve tüp bebek tedavileri için rutin yapılan testlerdir. Muayene ve tetkik sonuçlarına göre kişiye özel bir tedavi programı belirlenir ve periyodik olarak kullanılacak ilaçlar hakkında bilgi verilir. Bu ilaçlar ile bir yandan âdet döngüsü düzenli hâle getirilirken bir yandan da gebeliğin sağlıklı bir şekilde oluşması ve devam etmesi için gerekli hormon düzeyleri kontrol altında tutulur. Bu sırada bilgisayar üzerinden kişinin kriterleri doğrultusunda donör seçimi yapılır.

Donörün belirlenmesinin ardından anne adayı ile senkronize olarak donörün de tedavisine başlanır. Eğer yumurta donasyonu ile gebe kalmak isteyen kişi menopozda ise tedaviye hemen başlanabilir. Donasyon işlemi öncesi ve sonrasında donörler, hiçbir şekilde donasyonun yapılacağı kişiyi görmez ve hiçbir kişisel verisine ulaşamaz.

Yumurta Donasyonu Nasıl Yapılır?

Yumurta verecek kişinin tüm sağlık ve genetik taramaları tamamlandıktan sonra donör, tüp bebek tedavi yöntemlerinde olduğu gibi yumurta çoğaltma işlemi görür. Âdet başlangıç tarihinden sonraki 21. gün baskılama yapılarak bir sonraki menstruasyon döneminin 3. gününde verilen hormon ilaçları ile yumurtalar çoğaltılır. Yumurtalıklarda gelişen foliküller ideal boyuta ulaştığında, anestezi altında yumurta toplama işlemi yapılır. Donör cephesinde bu işlemler yapılırken yumurta nakli yapılacak kişi de işlem için hazırlanır. Alıcının rahmi östrojen hormonu ile gebeliğe hazır hâle getirilir. Rahim içi duvarlarının gebeliğe uygun kalınlığa gelmesi sağlanır.

Donörün yumurtalarının toplanacağı gün belirlendiğinde, baba adayına da haber verilerek, ilgili tarihte sperm örneği alınacağı bilgisi verilir. Kararlaştırılan tarihten 3 gün öncesine kadar baba adayının cinsel diyet uygulaması yeterlidir. Donörden toplanan yumurtalar ile baba adayından alınan spermler laboratuvar ortamında birleştirilir ve yaklaşık bir hafta boyunca geliştirilir. Daha sonra embriyo, anne adayının rahmine yerleştirilir. Embiyo transferi, anestezi kullanılmadan yapılan ağrısız ve acısız bir işlemdir. Bu işlem sonrasında uzman hekim tarafından dikkat edilmesi gerekenler ve kullanılacak ilaçlar hakkında kişiye ayrıntılı bilgi verilir.

Transfer işleminin gerçekleştirildiği tarihten 12 gün sonra kanda Beta HCG hormon düzeyine bakılarak gebeliğin sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilir. Avrupa standartlarının üzerindeki başarı oranıyla Kıbrıs, yumurta nakli yaptıranlar arasında sıklıkla tercih edilir. Yumurta nakli yaptıranlar ve bu yolla gebelik sağlayanlar bebeğin yasal anne ve babası olur. Doğacak çocuğun velayetiyle ilgili herhangi ek bir yasal işleme tabi tutulmazlar.

Hasta Gizliliği Nasıl Sağlanıyor?

Yumurta donasyonu işlemi süresince hasta gizliliği ön planda tutulur. Oldukça hassas olan bu konu özelinde donasyon yoluyla gebelik sağlayacak çiftlerin kişisel bilgileri kesinlikle 3. şahıslar ile paylaşılmaz. Yumurta bağışçısı ile yumurtayı alacak kişiler birbirlerini görmez, tanışmaz ve kişisel bilgilerine sahip olmaz. Yumurtayı alacak olan kişi, donöre ait kişisel ve fiziksel özellikleri seçerken, donörü görmez. Yumurtayı alan da, veren de birbirlerine ait hiçbir iletişim bilgisine erişemez. Böylece hasta gizliliği tam olarak sağlanır ve ileride yaşanabilecek problemler tamamen ortadan kaldırılır.

Yumurta donasyonuyla ilgili tüm sorularınız için +90 548 859 90 00 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Kategoriler

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Hastalarımızın Kaleminden

Onlar British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi ile en büyük hayallerini gerçeğe dönüştürdüler.

Başarı Hikayeleri

Yumurta Donörünüzü Seçin

Donör arama sistemimizle kriterlerinize uygun donörü hemen seçebilirsiniz.

İdeal Donörünüzü Bulun

Oxford Üniversitesi
Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği