Blog

Yumurta Donasyonu Kaç Gün Sürer?

Yumurta Donasyonu Kaç Gün Sürer?

Anne-baba olabilmek pek çok çiftin ortak dileğidir. Ancak bazı çiftlerde bu dilek doğal yöntemlerle gerçekleşmez. Bu durumda başvurulan aşılama ve tüp bebek tedavileri de başarısız olunca yumurta donasyonu yöntemi gündeme gelebilir.

Yumurta Donasyonu Nedir?

Yumurta üretimi sonlanan ve kendi hücresi ile hamile kalma şansı kalmayan kadınlar, yumurta donasyonu ile bebek sahibi olabilirler. Genç, sağlıklı ve doğurganlık problemi olmayan başka bir kadından alınan yumurta, bebek sahibi olmak isteyen kadının eşinin spermiyle döllenir, prosedürün geri kalanı ise tüp bebek tedavisiyle aynı şekilde ilerler.

Kısacası yaşı ilerlemiş veya yumurtalıkları herhangi bir nedenden dolayı işlevini kaybetmiş bir kadın, üreme yollarında bir anormallik yoksa yumurta donasyonu yöntemi ile bebek sahibi olabilir.

Yumurta Donasyonu Kimlere Uygulanabilir?

  • • Erken yaşta menopoza girip yumurtaları tükenmiş kadınlar,
  • • Yaşı ilerleyip menopoza girmiş kadınlar,
  • • Genetik bir rahatsızlığı olup kendi yumurtası ile hamile kalması sakıncalı olanlar,
  • • Cerrahi operasyon nedeni ile yumurtalıklarında büyük doku kaybı yaşayan ya da yumurtalıkları tamamen alınan kadınlar,
  • • Çok sayıda denemeye rağmen kaliteli yumurta ve embriyo elde edilemeyen kadınlar,
  • • Radyoterapi ve kemoterapi sonucu yumurtalıkları hasar görmüş kadınlar,
  • • Tüp bebek tedavisi esnasında kullanılan yumurta geliştirici ilaçlara yanıtsız kadınlara yumurta donasyonu uygulanabilir.

Yumurta Alınacak Kişiler Nasıl Seçilir?

Donör adayı önce detaylı jinekolojik muayeneden geçirilir. Herhangi bir hastalığının olup olmadığının anlaşılması için detaylı testler yapılır. Psikolojik değerlendirme yapılır, aile öyküsü alınır. Psikoaktif ilaç, alkol ya da uyuşturucu madde kullanımı titizlikle araştırılır. Etnik köken, kan grubu ve diğer fiziksel özelliklerin alıcı çiftle eşleşmesine mümkün olduğunca dikkat edilir. Donörlerimiz sadece tıbbi özelliklerine göre değil, sosyokültürel özellikleri, meslekleri, dış görünüşleri, özel hayatlarına kadar katı kurallar çerçevesinde bir elemeden geçirilerek seçilir.

British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi olarak donasyon tedavisinde birçok merkezde uygulanmayan hizmetler sunuyoruz. Genel sağlık taramalarının yanı sıra, Kıbrıs’ta yalnızca hastanemizde uygulanan CGT Testi ile donörlerimizi 230’un üzerinde genetik hastalık taramasından geçiriyoruz. 1.800’ün üzerinde sağlıklı donörle bölgenin en geniş donör havuzuna sahibiz.

Yumurta Donasyonu Kaç Gün Sürer?

Yumurta donorünün ve anne adayının nakle hazırlanması, yumurtanın donörden toplanması, baba adayından alınan spermle yumurtaya mikroenjeksiyon yapılması ve embriyonun gebeliğe hazırlanmış olan rahme yerleştirilmesi için yaklaşık 20 günlük bir süre gereklidir.

Yumurta nakli için ön hazırlık süresi ortalama 12 gündür ve yurt dışından gelecek çiftler bu süreyi kendi ülkelerinde geçirebilir. Donasyon merkezindeki tedavi ise ortalama 7 gün sürer.

Yumurta Donasyonu İşleminden Önce Yapılan Testler Nelerdir?

Yumurta bağışçısına klamidya, sifiliz, HIV, Hepatit B, Hepatit C, CMV gibi enfeksiyon hastalıklarına yönelik kapsamlı testler yapılır. Genetik testler ile kistik fibrozis gibi genetik kökenli hastalıklar elenir. Etnik kökeni olan hastalardan orak hücreli anemi ve talasemiye yönelik testler yapılır. Rh ve ABO kan grubu belirlenir.

  • • Anne adayının vajina ve rahmi detaylı olarak değerlendirilerek herhangi anatomik bozukluk olup olmadığı tespit edilir. Bu amaçla pelvik ultrason, rahim filmi ya da HSG yapılır.
  • • Anne adayında LH, FSH, E2 ve prolaktin hormonlarının analizi yapılır.
  • • Babaya spermlerin kalitesini tespit etmek amacıyla spermiyogram yapılır.

Anne ve baba adayına kan testi yapılarak herhangi bir enfeksiyonlarının olup olmadığına bakılır.

Bağışçıların kimlikleri kesinlikle gizli tutulur. Tedavi öncesi alıcı ve bağışçıdan yazılı izin belgesi alınır. Yumurta donasyonunda bilgi gizliliği esastır.

Yumurtalar Donörden Nasıl Alınır?

Donör gerekli testler ve kontroller yapıldıktan sonra uygun görülürse normal adet döngüsünü engellemeye yönelik ilaçlar verilir. Daha sonra bir defada birden fazla yumurta üretebilmesi için gereken ilaçlar kullanılır. Bu süreçte donörün cinsel hayatının kontrollü olması gerekir. Yumurtalar hazır hale geldiğinde transvajinal aspirasyon yöntemi ile yumurtalıklardan yumurtalar alınır. Ultrason altında hafif anestezi ile yapılan işlem hastanede yatmayı gerektirmez.

Anne Adayı Yumurta Donasyonuna Nasıl Hazırlanır?

Donör ile anne adayına adet günü ayarlaması yapılır ve her ikisi de gerekli ilaçları kullanmaya başlar. Donöre yumurta büyütme ilaçları verilirken anne adayına adetinin ikinci gününde östrojen ilaçları başlanır. Yumurta donasyonu için hazırlık süreci yaklaşık 12-14 gün sürer.

Donörden yumurta alındığı gün anne adayının eşinden alınan spermlerle, mikroenjeksiyon yoluyla döllenme gerçekleştirilir. Anne adayı aynı gün vajinal yolla progesteron kullanmaya başlar. 3 ile 5 gün sonra gelişen embriyolar annenin rahmine yerleştirilir. Çiftin isteğine göre artan embriyolar dondurularak sonraki uygulamalar için saklanabilir. Embriyo transferinden 11-12 gün sonra gebelik testi yapılarak hamilelik olup olmadığı öğrenilir. Yumurta nakli ile hamile kalanlar, normal hamilelikten farklı olarak progesteron hormonu kullanmaya devam ederler.

Yumurta Donasyonu Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

Yumurta donasyonu aşırı titizlik isteyen bir tıbbi süreçtir. Hem donörde hem de anne baba adayında gerekli detaylı incelemelerin yapılması tedavinin başarısı açısından çok önemlidir. Yumurta donasyonu ile bebek sahibi olmanın diğer tüp bebek yöntemlerine göre en önemli farkı, çeşitli psikolojik faktörleri beraberinde getirmesidir. Çünkü doğacak bebek yumurta vericisi kadının ve babanın genetik özelliklerini taşır. Ancak unutulmamalıdır ki bebeğin RNA’sı annesinden gelir. Yani yumurta donasyonu ile anne olanlar, bebekle doğal bir bağ kurarlar. Annenin RNA’sı bebeğe geçtiği için bebeğin huyları, tutumları, sevdiği-sevmediği şeyler, ruhsal yapısı gibi özellikler doğumu gerçekleştiren annesine benzer.

Yumurta Donasyonu Tedavisi Nerede Yapılır?

Yumurta donasyonu her ülkede yapılmaz. Türkiye’de yasak olan yumurta donasyonu, Kıbrıs’ta serbesttir. Bu nedenle yumurta donasyonu yaptırmayı isteyen çiftler, Kıbrıs’taki tüp bebek merkezlerini tercih etmektedir. Yumurta nakli Kıbrıs tüp bebek merkezlerinde oldukça yaygın şekilde uygulanır. Yurt dışında bu uygulamayı yapan başka ülkeler olsa da Kıbrıs; lokasyonu, finansal ayrıcalıkları, gizlilik konusundaki hassasiyeti ve yüksek başarı oranları ile öne çıkar. Ancak bu noktada donasyon için merkez seçimi oldukça önemlidir. Yumurta donasyonu ile bebek sahibi olmaya karar veren anne-baba adaylarının doğru merkezi seçme konusunda titizlikle hareket etmeleri gerekir.

Kategoriler

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Hastalarımızın Kaleminden

Onlar British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi ile en büyük hayallerini gerçeğe dönüştürdüler.

Başarı Hikayeleri

Yumurta Donörünüzü Seçin

Donör arama sistemimizle kriterlerinize uygun donörü hemen seçebilirsiniz.

İdeal Donörünüzü Bulun

Oxford Üniversitesi
Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği