Kıbrıs Sperm Donasyonu

Sperm donayonu, bir erkeğin spermini, erkek kısırlığı nedeniyle kendi kendine hamile kalamayan bir çifte sunmasıdır. Bir doktor, bağışlanan spermi alıcı kadının rahmine (suni tohumlama) dölleyebilir veya IVF sırasında bağışlanan spermi bir kadının yumurtasıyla birleştirerek daha sonra alıcı kadının rahmine implante edilecek bir embriyo oluşturabilir. Gebelik taşıyıcısı Sperm, bir doğurganlık kliniğinin androloji laboratuvarında bağışlanabilir veya erkek, spermini bir sperm bankasına bağışlayabilir.

Doktorlar bir yüzyıldan fazla bir süredir donör spermlerini suni tohumlama için kullanıyorlar. Daha yakın zamanlarda, erkek kısırlığının tedavisi için ICSI kullanımının yaygınlaşmasıyla donör sperm kullanımı azalmıştır.

ICSI, tek bir spermi doğrudan olgun bir yumurtaya enjekte ederek IVF'nin döllenme sürecini geliştirmek için kullanılır. Sonuç olarak, bir embriyo oluşur ve bir kadının rahmine veya fallop tüpüne yerleştirilir.

Sperm Donasyonu Nasıl Yapılır?

Erkek, mastürbasyon yoluyla spermini bağışladıktan sonra genellikle dondurularak karantinaya alınır. Hekimler bağışlanan sperm kısırlık tedavilerini kullanmaya hazır olduklarında, sağlık ve genetik kalite açısından tekrar test edilir.

Bağışlanan sperm genellikle bir erkek partnerin üreme sisteminde anormallikler olduğunda kullanılır. Bu anormalliklere şunlar neden olabilir:

Tıkanma: Spermin boşalma sırasında vücuttan çıkması için prostattan ve üretradan geçmesine izin veren geçiş yolları olan boşalma kanallarının tıkanmasını ifade eder.

Testis yetmezliği: Bir erkeğin cinsel organlarının sperm veya diğer erkek hormonları, tipik olarak testosteron üretememesi durumudur. Testis yetmezliği doğuştan olabilir veya bir yaralanma, radyasyon tedavisi veya kemoterapinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Sperm yokluğu: Azospermi olarak da bilinir. Bir erkeğin menisinin hiç sperm içermediği bir durumdur.

Sperm anormallikleri: Azalan sperm sayısı ve sperm veya menideki diğer anormallikler erkeğin doğurganlığını engelleyebilir. Sperm sayısının azalmasının bilinen en yaygın nedenlerinden bazıları cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE), pestisitlere, plastiklere ve diğer toksik kimyasallara maruz kalma, obezite, stres veya yasa dışı maddelerin düzenli kullanımını içerir.

Sperm bağışının diğer nedenleri arasında boşalma bozukluğu, bir erkeğin menisini boşaltmada sorun yaşadığında ortaya çıkan bir cinsel işlev bozukluğu bulunur. Boşalma disfonksiyonu, bir erkeğin bir kadını doğal olarak hamile bırakma yeteneğini etkileyebilir. Doktorlar ayrıca, bir erkek kendisinin ve eşinin potansiyel olarak çocuklarına geçirmek istemediği belirli bir genetik anormalliği taşıdığının farkındaysa sperm bağışı kullanabilir.

Sperm Donörü Seçimi

Sperm bağışçılarının genellikle 20-30 yaşlarında olması gerekir. Bir donörün spermi, tarama veya test, bulaşıcı bir hastalığa sahip olma riski altında olduğunu veya daha önce geçirmiş olduğunu ortaya çıkarırsa kabul edilmez.

Sperm daha sonraki bir tarihte doğurganlık tedavileri için tekrar kullanılmadan önce tekrar test edilmelidir. Hem anonim hem de bilinen bağışçıların aynı ilk ve periyodik taramadan geçmesini gerekmektedir.

Potansiyel bağışçılar aşağıdakiler için taranır:
• HIV, hepatit, klamidya, bel soğukluğu ve frengi gibi CYBE varlığı veya riski
• Fiziksel anormallikler
• Kan grubu

Doktorlar genellikle potansiyel bir bağışçıdan kendisinin ve ailesinin sağlık geçmişinin ayrıntılarını içeren bir tıbbi anket doldurmasını ister.

Hekimler ayrıca bağışçılardan alışkanlıkları, kişisel yaşamları, eğitimleri, hobileri ve ilgi alanları hakkında ayrıntılı bilgi vermelerini ister. Sperm bankasında donörle ilgili resim, video veya detaylı bilgi dosyasında bulunabilir. Donör, spermiyle gebe kalan çocuk yasal yaşa geldiğinde gelecekte kendisiyle iletişime geçilip geçilmeyeceğine kendisi karar verir.

Sperm Donasyonunu Kimler Yaptırır?

Sperm donasyonu için uygun olan kişiler genel olarak aşağıdaki gibidir.
• Spermin olmaması ya da TESE’de sperm elde edilememesi
• Sperm kalitesi nedeni ile tüp bebek tedavisinden başarılı sonuçların alınmaması
• Erkeğin genetik bir hastalığın taşıyıcısı durumunda olması
• Bireyin semenden temizlenmesi mümkün olmayan bir viral hastalığının olması • Spermde ciddi bir koromozamal hastalığın olması • Kadının bekar olması

Sperm Donasyonu Başarılı Sonuçlar Sağlar mı?

Sperm donasyonunda başarı elde edilmesinde çeşitli faktörler vardır. Kadının yaşı, yumurta kalitesi ve sayısı bunlardan biridir. Sperm kalitesi iyi olduğu için kadının özellikleri gebeliği etkilemektedir.

Neden British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi?

Son derece başarılı bir şekilde faaliyet gösteren hastanemizi seçerek sperm donasyonu işleminde başarılı sonuç elde edebilirsiniz. Bu alanda uzman ve profesyonel ekibimiz sizlere en iyi şekilde hizmet veriyor. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.