50.000’in Üzerinde Tüp Bebek Başarısı

Tüp bebek tedavisi, kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin, tıbbi gelişmeler ve uzmanlık kullanılarak bebek sahibi olmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. Öncelikle anne adayına ilaç tedavisi uygulanarak yumurtaları belli bir büyüklüğe getirilir. Ardından baba adayından alınan sperm ile laboratuvar ortamında birleştirilerek ve embriyo oluşturulur ve doğru zamanda anne adayının rahmine transfer edilir.

Tüp bebek tedavisi genellikle istemelerine rağmen bir yılın sonunda gebe kalamayan genç çiftlere ve 3-6 ay deneme yaparak olumlu haberi alamayan 35 yaş üzeri kadınlara önerilir. Bu tedaviye başlamadan önce jinekolojik muayene çok önemlidir. Bu muayenede rahim ağzı gözlenir, ultrason ile rahim ve yumurtalık yapısı kontrol edilir.

Tüp bebek tedavilerinde öncelikli hedef, kısırlık nedenlerini ortaya çıkararak hastalara uygun tedaviyi seçmek ve uygun zamanda uygulamaktır. İlk görüşmede, infertilite sebepleri anlatılarak tanı koymak için uygulanacak testler konusunda hastalara bilgi verilir. Tedavi süreci, gerekli hazırlık tedavilerinin ardından anne adaylarının adet süreciyle başlatılarak embriyo transferi ile yaklaşık 15 – 18 günde sonuçlanır.

Tüp Bebek Aşamaları

1.AŞAMA: TEDAVİ ÖNCESİ GÖRÜŞME VE DEĞERLENDİRME

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce doktor muayenesi ve ön değerlendirme çok önemlidir. Bu görüşmede anne adaylarına ait tetkikler (hormon ve tiroit testleri, prolaktin seviyeleri ve yumurtalık kapasitesini değerlendirmeye yönelik FSH, estradiol veya AMH gibi ilaçlı rahim filmi, HSG) ile erkeğin semen analizi (spermiogram) değerlendirilir. Anne adaylarının jinekolojik muayenesi ve vajinal ultrasonu yapılarak tedavi protokolü ve zamanlaması kararlaştırılır. Muayenede, tedaviye başlamaya engel bir durum olup olmadığı tespit edilerek tedavi gerektiren durumlar saptanır. Bazı durumlarda siklusun senkronizasyonunu sağlamak için hormon ilaçları verilebilir.


2.AŞAMA: YUMURTALIKLARIN İLAÇLA UYARILMASI VE TAKİBİ

Yumurtalıkların ilaçla uyarılmasına adet döneminde (genellikle kanamanın başladığı ilk 3 gün içinde) başlanır. Göbekten yapılan ince ve kısa iğnelerden oluşan bu ilaçları, ilk doz uygulamasının ardından hastalar kendilerine uygulayabilir. İlaçların uygulanma süresi ortalama olarak 8-12 gün sürmektedir. Süreç boyunca, anne adayı belirli aralıklarla muayeneye gider. Muayenelerde doktor, gelişen folliküllerin (yumurtalıkta bulunan ve içerisinde yumurtayı barındıran sıvı dolu keseciklerin) sayı ve büyüklüğünü ultrason tetkikleri ile değerlendirir. Tedavinin son günlerinde östradiol ve progesteron seviyeleri için kan tahlili istenebilir. Ultrason ve kan testi sonuçları değerlendirilerek olgunlaştırma iğnesinin ve yumurta toplama uygulamasının tarihleri kesinleştirilir.


3.AŞAMA: SON OLGUNLAŞTIRMA VE YUMURTALARIN TOPLANMASI

Ultrasonda yeterli sayı ve büyüklükte (üç tane 18 mm’nin üzerinde) folikül görülmesi ve kan hormon değerlerinin de uygun olması durumunda, yumurtaların olgunlaşmasını sağlamak için olgunlaştırıcı iğne (genellikle Human Chorionic Gonadotropin – HCG) uygulanır. Uygulama zamanı önemlidir; iğne yapıldıktan 35-36 saat sonra yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir.

Yumurta toplama işlemi anestezi altında yapılmaktadır. Yaklaşık 5-10 dakika süren süreçte, yumurtalıklarınızdaki folikül sıvıları ultrason yardımıyla aspire edilir (toplanır) ve bu folikül içindeki yumurtalar embriyologlar tarafından mikroskop altında ayıklanır.


4.AŞAMA: DÖLLENME İŞLEMİ

Yumurtalar, toplandıktan yaklaşık 2 saat sonra embriyologlar tarafından mikroskop altında değerlendirilir ve olgun yumurtalara klasik IVF ya da ICSI yöntemi ile dölleme işlemi yapılır. British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi laboratuvarlarında, başarı şansı daha yüksek olan ICSI yöntemi tercih edilmektedir.

5.AŞAMA: EMBRİYO TRANSFERİ

Yumurta toplama işleminin ertesi günü (yani toplama işleminden yaklaşık 16-18 saat sonra) yumurtaların ne kadarının döllendiği değerlendirilir ve embriyolar kültür ortamına kaldırılarak gelişmeleri günlük olarak kaydedilir. Genellikle, yumurta toplama işleminin sonrasındaki üçüncü-beşinci günlerde transfer gerçekleştirilir. Bazen çok sayıda yumurta gelişimi olan ve estradiol değeri yüksek olan anne adaylarında, embriyolar dondurularak transfer ertelenebilir. Transfer işlemine girerken hastanın idrar kesesinin dolu olması gerekmektedir. Muayene masasına alındıktan sonra vajinaya spekulum yerleştirilip rahim ağzı ortaya çıkarıldıktan sonra ince bir kateter ile embriyolar rahim içine transfer edilir. Transfer işlemi ağrısız bir işlemdir ve anestezi uygulanmaz. Transfer sonrasında, dikkat edilmesi gereken durumlar ve kullanılması gereken ilaçlar hakkında ayrıntılı bilgilendirme yapılır. Transfer gününden 12 gün sonra kanda yapılan gebelik testi (beta hcg) ile transfer sonucu öğrenilir.

İnfertilite (Kısırlık) Tedavi Yöntemleri

AŞILAMA

Aşılama yöntemi, yeni teknolojiler sayesinde kolay uygulanabilen, ağrısız bir yardımcı üreme yöntemidir. Bu yöntem, bir yıl boyunca düzenli ilişkiye rağmen gebe kalamamış ve infertilite (kısırlık) tanısı almış hastalara uygulanır.

Aşılama tedavisinde, anne adayına yumurtaya son olgunluğunu veren çatlatma iğnesi yapıldıktan sonra, eşinden sperm örneği alınır ve bu spermler arasında şekli en düzgün ve en hareketli olanlar santrifüj ve yıkama yöntemleri ile seçilip kateter yardımı ile anne rahmine bırakılır.


IVF (IN VİTRO FERTİLİZASYON – KLASİK TÜP BEBEK)

Tüp bebek, laboratuvar ortamında oluşturulan embriyoların anne adayının rahmine transfer edilmesi işlemidir. Klasik IVF yönteminde, kadından alınan yumurta ve partnerinden alınan belli sayıda sperm, laboratuvar koşullarında bir araya getirilerek dölleme kapasitesi en yüksek spermin yumurtanın içine girmesi sağlanır. Döllenme işleminin oluşması için yaklaşık 16-18 saat beklenir ve daha sonra mikroskop altında değerlendirme yapılır. Bu tedavinin uygulanabilmesi için yeterli sayıda yumurta ve spermin olması gerekmektedir.


ICSI (INTRA STOPLAZMİK SPERM İNJEKSİYONU – MİKROENJEKSİYON)

ICSI yönteminde, klasik IVF tedavisinden farklı bir dölleme yöntemi uygulanır. Embriyologlar, özel mikroskoplar altında, yumurtanın içerisine spermi özel iğneler kullanarak enjekte eder ve döllenen yumurta özel kültür ortamına alınır. İşlem gerçekleştikten 16-18 saat sonra döllenme kontrol edilir. ICSI, özellikle az sayıda yumurta rezervi olan çiftlerde ya da erkek faktörlü (sperm sayısında ve/veya hareketinde düşüklük gibi) vakalarda döllenme şansını artıran bir uygulamadır.


IMSI (YÜKSEK MİKROSKOPİK BÜYÜTME İLE SEÇİLMİŞ SPERM MİKROENJEKSİYONU)

IMSI, sperm seçiminde kullanılan spermlerin 6000-8000 kat büyüterek incelenmesine olanak sağlayan ve sperm bozukluğu olan çiftlerde başarı şansını arttıran bir uygulamadır. Sorularınızı yöneltmek, fiyat ve süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurun, sizi arayalım.