Sperm Donasyonu

Bebek Hayaliniz Gerçek Olsun

Sperm donasyonu doğumsal ya da sonradan ortaya çıkmış herhangi bir nedene bağlı olarak sperm üretiminin olmadığı ve bu nedenle gebe kalamayan çiftlerde bir başkasından (sperm bankasından) sperm alınması işlemidir. Sperm donasyonu, daha çok azospermik biyopsilerinde (semende hiç sperm olmama durumu) sperm elde edilemeyen çiftler tarafından tercih edilen bir yöntem olmakla beraber, bekâr kadınlar ve lezbiyen çiftler tarafından da tercih edilebilir.

SPERM DONASYONU KİMLERE UYGULANIR?

Zamanında ameliyat edilmediği için sperm üretimi tamamen hasara uğramış olan inmemiş testis hastaları
Kemoterapi veya radyoterapiden dolayı sperm üretimi zarar görmüş hastalar
Geçirilmiş ateşli hastalığa/kabakulağa bağlı olarak testisleri hasar görmüş hastalar
Travma ya da diğer nedenlerle testisi olmayan hastalar veya genetik hastalık nedeniyle sperm üretemeyen hastalar
Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olup bu durumun kötü sperm kalitesinden kaynaklandığı tespit edilen hastalar
Akraba evliliğinden ötürü doğacak olan çocukları risk altında olan hastalar
Bekar kadınlar veya lezbiyen çiftlere

SPERM DONASYONU NASIL YAPILIR?

Sperm donasyonu uygulamasında, yalnızca sperm alınacaksa anne adayının yumurtalıkları hazırlanır. Eğer aşılama (IUI- intra Uterin İnseminasyon) planlanıyorsa, yumurtanın doğal gelişmesi takip edilir ya da düşük dozda ilaçla bir veya iki yumurta gelişimi sağlanarak uygun zamanda çatlatma iğnesi uygulanır. Çatlatma iğnesinden yaklaşık 34-36 saat sonra donörden alınan sperm örneği özel ortamda hazırlanarak bir kanül vasıtasıyla anne adayının rahmine enjekte edilir.

Eğer tedavi yöntemi olarak tüp bebek yöntemi tercih edilirse, anne adayları tüp bebek sürecindeki gibi hazırlanır. Adetinin 2. veya 3. gününde kadına göbek etrafına yapılan yumurta geliştirici iğne tedavisine uygulanır. Bu tedavi kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 7-12 gün sürmektedir. Bu süre içinde belli aralıklarla ultrason ve kan tahlilleri istenir ve yeterli sayı ve büyüklükte yumurta gelişimi sağlandıktan sonra, yumurta olgunlaştırıcı bir iğne yapılır. İğnenin yapılmasının 35-36 saat ardından anestezi altında, ultrason aracılığıyla yumurtalar toplanır. Yumurta toplama yaklaşık 5-10 dakika süren bir işlemdir.

Yumurta toplandığı gün donörden alınmış olan sperm örneği de laboratuvarda hazır bulunmaktadır ve her bir yumurtaya bir sperm enjekte edilerek dölleme işlemi gerçekleştirilir. Oluşan embriyolar laboratuvarda takip edilerek uygun günde anne adayının rahmine transfer edilir. Sperm donörü (vericisi) olarak bazen çiftler donörlerini kendileri organize etseler de bu uygulamalarda genellikle sperm bankası tercih edilmektedir. Sperm seçimi anne adaylarının istekleri doğrultusunda ve kendilerine tıbbi olarak en uygun olacak şekilde yapılır.

Anne adayının yaşının ileri olduğu durumlarda, Down Sendromu, Turner Sendromu gibi yumurtaya bağlı riskleri ortadan kaldırmak için embriyolara genetik tanı testleri yapılabilir. Bu anlamda PGD (preimplantasyon genetik tanı) veya Kıbrıs’ta ilk ve tek olarak Bahçeci Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi’nde uygulanan aCGH yöntemi tercih edilebilir.

SPERM DONASYONU TEDAVİ SÜRECİMİZ

Tedaviye başlamadan önce yapılması gereken tetkik ve tahliller hakkında size detaylı bilgi verilir. Ön görüşme için telefon ve e-posta aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tetkik ve tahliller, doktorlarımız tarafından değerlendirildikten sonra size özel bir tedavi programı planlanır. Tedavi süreci ve ilaç dozları, ultrason sonuçlarına göre doktorlarımız tarafından belirlenir.

Donasyon tedavisinde yaklaşık 2 hafta (13 veya 15 gün) ilaç kullanımı gerekmektedir. Anne adayının adetinin 2. veya 3. günü yumurta çoğaltıcı ilaçlarla tedaviye başlanır. Tedaviye başlandıktan 12 veya 14 gün sonra yumurta toplama işlemi yapılır. Yumurta toplama işleminden 36 saat önce anne adayımıza yumurta çatlatma iğnesi ugulanır. Toplanan yumurtalar laboratuvar ortamında babanın fiziksel özellikleri ve ailenin kan grubuna göre donörden alınan sperm ile döllenir.

Yumurta toplama işleminden 4- 5 gün sonra, döllenen embriyolar anne adayının rahmine transfer edilir. Transferden 12 gün sonra kandan gebelik testi ile sonuç öğrenilir.

SPERM DONASYONUNDA DONÖRLER NASIL SEÇİLİR?

Hastanemizde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti mevcut yasal mevzuatı gereğince, sperm donasyonu için sadece yurtdışında faaliyet gösteren lisanslı sperm bankalarından temin edilen sperm örnekleri kullanılır. Bahçeci Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi, sperm bankalarının seçiminde de yılların verdiği deneyimin getirdiği katı kurallar doğrultusunda, kalite sertifikaları olan bankaları tercih etmektedir. Tüm sperm bağışçıları detaylı olarak incelenir ve psikologlar tarafından uygunluk açısından değerlendirilir. Sperm donasyonu işleminde bağışçı ve alıcının bilgileri %100 gizli tutulmaktadır.

Bağışçılara sperm yoluyla çocuğa geçme ihtimali olan bulaşıcı hastalıklar ve çocukta ciddi sağlık problemi yaratabilecek genetik hastalıklar yönünden tarama yapılır. Sarılık testleri (Hepatit B, Hepatit C), HIV testi (AIDS), Sifiliz, Sitomegalovirus, Klamidya gibi bulaşıcı hastalıklar ve Kistik Fibrosis, Talassemia (Akdeniz Anemisi) gibi genetik yolla geçişli hastalıklar, ayrıca karyotip (kromozom) analizini içeren oldukça geniş bir tarama programı uygulanır.

Kendi sperm donörünü getirmek isteyen çiftler, uygun kriterleri sağlıyorsa (sperm kalitesi uygun ve bulaşıcı hastalıklar açısından problem yoksa), hastanemizde tedavi olabilir.

SİZE EN UYGUN DONÖRÜ NASIL SEÇİYORUZ?

Donasyon sürecinde donör eşleştirilmesi çok ciddi bir iştir. Bahçeci Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi olarak yıllardır bu alanda uzmanlaşmış, profesyonel bir ekiple çalışıyoruz. Çok geniş bir donör havuzuna sahibiz ve donörlerimizin detaylı bilgileri özel bir veri tabanında tutuyoruz. Bilgilerinizi bu özel yazılıma girerek, size en uygun donörlere ulaşabiliyoruz ve tercihlerinize göre, size en çok benzeyen donörleri seçebiliyoruz.

Donör seçiminde kan grubu uyumu önemli. Donörün fiziksel özelliklerini (boy, kilo, göz rengi, cilt rengi, yüz tipi), eğitim durumunu (üniversite/yüksek lisans eğitimini tamamlamış vs.), ruhsal özelliklerini (aktif, dışa dönük, meraklı, heyecanlı, pozitif), ve hobileri bile istekler doğrultusunda belirleyebiliyoruz.

Sorularınızı yöneltmek, fiyat ve süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurun, sizi arayalım.

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Oxford Üniversitesi
Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği

Neden Bahçeci Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi?

7 Ülkede 13 Merkez
7 Ülkede 13 Merkez

Sadece Kıbrıs’ta değil, 7 ülkede bulunan 13 merkezimizde binlerce hastamızın hayalini gerçeğe dönüştürüyoruz.

HAKKIMIZDA

Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu
Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu

1800’den fazla sağlıklı donörümüzle bölgenin en geniş donör havuzuna sahibiz.

ONLINE DONÖR ARAMA

Başarı Artıran Yöntemler
Başarı Artıran Yöntemler

Gebelik oranını artıran ERA testi, en kaliteli spermlerin seçilmesini sağlayan IMSI gibi başarıyı artıran teknolojilere sahibiz.

DETAYLI BİLGİ

Sperm ve Embriyolarınız Koruma Altında
Sperm ve Embriyolarınız Koruma Altında

Bahçeci Max E-Güvenlik ve Dijital Doğrulama Sistemleri sayesinde, sperm ve embriyolarınızın karışma riskine karşı titizlikle korunuyor.

DEVAMINI OKUYUN

%98’e * Varan<br />Sağlıklı Gebelik Oranı
%98’e * Varan
Sağlıklı Gebelik Oranı

Kıbrıs’ta sadece Bahçeci’de uygulanan gelişmiş testler sayesinde %98’e * varan sağlıklı gebelik oranı.

BAŞARI ORANLARI

Kıbrıs’ta Sadece Bahçeci’de Uygulanan CGT Testi
Kıbrıs’ta Sadece Bahçeci’de Uygulanan CGT Testi

1.600’ün üzerinde genetik tarama sunan CGT testi (Recombine) ile donasyon tedavisinde en sağlıklı ve en güvenli tedaviyi sunuyoruz.

CGT TESTİ

Yumurta donörünüzü hemen seçin

1800’ün üzerinde sağlıklı donörü ile Kıbrıs’ın en geniş donör havuzundan kriterlerinize uygun sağlıklı yumurtayı hemen seçebilirsiniz.