Non-Invaziv Prenatal Tanı (NIPT)

NIPT Testi ile Bebeğinizin Sağlığı Güvence Altında

Non invaziv prenatal testi (NIPT), anne adayından 18-20 cc kan alınması ve bebeğin kromozomlar ve genetik hastalıklar yönünden %98’in üzerinde bir doğruluk payı ile incelenmesini sağlayan bir tarama testidir.

Son yıllarda gerçekleştirilen bilimsel çalışmalarda, gebeliğin ilk haftalarını takiben, fetüse ait bir kısım hücrenin annenin kan dolaşımına girdiği ve gebelik süresince de bu hücrelerin ve hücrelere ait genetik materyalin (DNA) anne kanında bulunduğu tespit edildi.

Girişimsel olmayan (yani rahme giriş yapılmasına gerek duyulmayan) prenatal tanı testi ile gebeliğin ilk haftalarında (10’uncu haftadan itibaren) bebeğin belirli kromozomlar yönünden yapısı hakkında bilgi edinebilmemiz mümkün.

Non invaziv prenatal testi ile gebelikte kromozomlara ait en sık gözlenen anomaliler:

Trizomi 21 – Down Sendromu
Trizomi 18 – Edwards Sendromu
Trizomi 13 – Patau Sendromu

Cinsiyet kromozomu ile ilgili anomaliler:

Klinefelter Sendromu (XXY)
Turner sendromu ve hastalıklarla ilişkilendirilmiş belirli bazı mikrodelesyonlar (Cri-du-chat vb.) erken aşamalarda ve girişimsel bir risk oluşmadan saptanabiliyor.

Non İnvaziv Prenatal Test Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Test için gerekli tek materyal, anne adayından özel olarak üretilmiş tüpler içine alınan 18-20 cc’lik bir kan örneğidir. 2-3 haftalık bir inceleme süresi sonunda mevcut gebelik, incelenen genetik hastalıklar yönünden %98’in üzerinde bir doğruluk payı ile raporlanıyor. Testin, gebeliğin ilk haftalarında yapılabilmesi çok önemlidir. Zira doktorun NIPT sonrası amniyosentez de yapmaya karar vermesi durumunda, amniyosentez için yeterince zaman kalmış olur.

NIPT kapsamında piyasada farklı isimde testler (NIFTY, Harmony, Panorama vb.) mevcut ve benzer testlerin sayısı hızla artıyor. Bu testlerin bazıları incelenmesi mümkün olan yüksek riskli kromozomların yanında, gebelik ve doğum sonrası ciddi hastalık oluşturan belirli bazı kromozomal mikrodelesyonları da tarayabildikleri ifade ediliyor.
Adı geçen testlerin içeriği ve sonuçlarının tarama yapılan kromozom veya mikrodelesyonlar bakımından doğruluğu/hassasiyeti konusundaki detaylı bilgiler gebeliği takip eden uzman doktordan ya da testi sunan genetik uzmanından alınabilir.

NIPT testinin düşük riskli çıkması bebeğin genetik olarak tümüyle sağlıklı olacağı anlamına gelmeyebilir. Zira test sadece belirli kromozomları veya DNA bölgelerini inceleyen bir tarama testidir. Bununla birlikte, gebelik sırasında karşılaşılan ve doğuma kadar ulaşabilen ciddi kromozom anomalilerinin (down sendromu gibi) çok erken aşamada değerlendirilebilmesi açısından son derece önemlidir.

NIPT testleri henüz tanı testleri olarak değerlendirilmemektedir. Bu nedenle sonucunun riskli çıkması durumunda gebeliği takip eden doktor, sonucun onanması amacıyla amniyosentez işlemine karar verebilir. Son yıllarda NIPT testlerinin klinik kullanıma girmesi ile düşük riskli bulunan gebeliklerde planlanan amniyosentez sayılarında ve bu işlemlere bağlı komplikasyon sayılarında ciddi oranda azalma sağlanmıştır. NIPT testleri sadece tekiz gebeliklere uygulanabilen bir test değil, ikiz gebeliklerde de uygulanabilmektedir.

Sorularınızı yöneltmek, fiyat ve süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurun, sizi arayalım.

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Oxford Üniversitesi
Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği

Neden Bahçeci Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi?

7 Ülkede 13 Merkez
7 Ülkede 13 Merkez

Sadece Kıbrıs’ta değil, 7 ülkede bulunan 13 merkezimizde binlerce hastamızın hayalini gerçeğe dönüştürüyoruz.

HAKKIMIZDA

Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu
Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu

1800’den fazla sağlıklı donörümüzle bölgenin en geniş donör havuzuna sahibiz.

ONLINE DONÖR ARAMA

Başarı Artıran Yöntemler
Başarı Artıran Yöntemler

Gebelik oranını artıran ERA testi, en kaliteli spermlerin seçilmesini sağlayan IMSI gibi başarıyı artıran teknolojilere sahibiz.

DETAYLI BİLGİ

Sperm ve Embriyolarınız Koruma Altında
Sperm ve Embriyolarınız Koruma Altında

Bahçeci Max E-Güvenlik ve Dijital Doğrulama Sistemleri sayesinde, sperm ve embriyolarınızın karışma riskine karşı titizlikle korunuyor.

DEVAMINI OKUYUN

%98’e * Varan<br />Sağlıklı Gebelik Oranı
%98’e * Varan
Sağlıklı Gebelik Oranı

Kıbrıs’ta sadece Bahçeci’de uygulanan gelişmiş testler sayesinde %98’e * varan sağlıklı gebelik oranı.

BAŞARI ORANLARI

Kıbrıs’ta Sadece Bahçeci’de Uygulanan CGT Testi
Kıbrıs’ta Sadece Bahçeci’de Uygulanan CGT Testi

1.600’ün üzerinde genetik tarama sunan CGT testi (Recombine) ile donasyon tedavisinde en sağlıklı ve en güvenli tedaviyi sunuyoruz.

CGT TESTİ

Yumurta donörünüzü hemen seçin

1800’ün üzerinde sağlıklı donörü ile Kıbrıs’ın en geniş donör havuzundan kriterlerinize uygun sağlıklı yumurtayı hemen seçebilirsiniz.