Mikroenjeksiyon ICSI – IMSI

Erkeğe Bağlı Kısırlık Tedavisinde Mikroenjeksiyon Yöntemi

ICSI NEDİR?

ICSI (mikroenjeksiyon) yöntemi, erkeğe bağlı kısırlık durumlarında başarılı tedavi sunan bir yöntemdir. Sperm hücreleri sayıca az veya düşük hareketli olan, sperm morfolojisi bozuk olan hastalarımız, mikroenjeksiyon yöntemi sayesinde çocuk sahibi olabilmektedir.

Klasik tüp bebek tedavisinde yumurta ve sperm hücreleri aynı ortama konularak kendi kendine döllenmesi beklenir. Mikroenjeksiyon’da ise mikroskop altında seçilmiş kaliteli spermler mikropipetler yardımıyla yumurta hücresi içerisine enjekte edilir.

ICSI uygulamasında, döllenme işleminde kullanılacak spermler, hücrelerin mikroskop altında 400-600 kat büyütülmesi ile seçilir. İşlem için mümkün olduğu kadar normal morfolojide olan ve hızlı hareket eden sperm hücreleri kullanılır.

IMSI NEDİR?

ICSI yönteminde sperm 400-600 kat büyütülürken IMSI yönteminde sperm 6000-8000 kata kadar büyütülebilmektedir. Böylece, çok daha detaylı inceleme yapılabiliyor ve spermden kaynaklanabilecek başarısızlıkların önüne geçme imkanı sunuyor.

IMSI Kimlere Uygulanabilir?

IMSI yöntemi aşağıdaki durumlar için uygundur:

• Yüksek oranda anormal spermi olan hastalar
• 35 yaş üzeri erkekler
• Yumurta sayısı az olan kadınlar
• Kaliteli yumurtası olsa da daha önceki uygulamalarda iyi kalite embriyo elde edilememiş hastalar
• Daha önce başarısız denemesi olanlar
• Düşük öyküsü olanlar

Sayı, hareketlilik ve morfolojik (şekil bozukluğu) olarak sperm hücrelerinde ciddi azalma gözlenen çiftlerin tedavilerinde IMSI yönteminin tercih edilmesi sonrasında, iyi kalitede sperm kullanımı sayesinde embriyo kalitesi ve gebelik oranlarında varsa daha önceki tedavilere kıyasla belirgin artışlar gözlenebiliyor.

Gerek ICSI gerekse IMSI uygulamalarında sperm seçimi, sadece spermlerin mikroskop altındaki dış görünüşlerine göre yapılmaktadır. Bu nedenle, sperm hücrelerinin genetik yapılarında var olan veya tedavi sırasında artan/azalan genetik bozukluklar ve DNA hasarları bu yöntemler ile tespit edilemiyor. Bununla birlikte, yapılan bazı yeni çalışmalarda, IMSI ile seçilen sperm hücrelerinin bahsi geçen genetik bozukluklar yönünden daha sağlıklı oldukları, daha düşük genetik hasar taşıdıkları bildiriliyor.

Doktorunuzun tedavinizde IMSI tekniğini kullanıp kullanmayacağı, bu teknikten fayda görüp göremeyeceğiniz mevcut tıbbi bilgiler ve sonuçlara göre verilmesi gereken bir karardır. Pek çok yeni teknoloji gibi IMSI yöntemi de eğer teknik açıdan eksiklikler söz konusuysa veya kısırlık problemi sperm dışında nedenlere bağlıysa beklenen pozitif sonucu vermeyebilir.

Sorularınızı yöneltmek, fiyat ve süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurun, sizi arayalım.

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

  Oxford Üniversitesi
  Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği

  Neden British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi?

  23 Yıllık Deneyim, 50.000 (+) Tüp Bebek
  23 Yıllık Deneyim, 50.000 (+) Tüp Bebek

  Tüp bebek ve donasyon tedavilerinde uzmanlaşmış, Kıbrıs’ın en eski ve tek tüp bebek hastanesiyiz.

  HAKKIMIZDA

  Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu
  Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu

  Genetik taramadan geçmiş 1.800’ün üzerinde sağlıklı donörümüzle bölgenin en geniş donör havuzuna sahibiz.

  ONLINE DONÖR ARAMA

  Uluslararası Standartların Üzerinde Başarı
  Uluslararası Standartların Üzerinde Başarı

  Kıbrıs’ta sadece hastanemizde uygulanan gelişmiş testler sayesinde uluslararası standartların üzerinde başarı sunuyoruz.

  HASTA HİKAYELERİ

  Kıbrıs’ta Sadece Hastanemizde Uygulanan CGT Testi
  Kıbrıs’ta Sadece Hastanemizde Uygulanan CGT Testi

  1.600’ün üzerinde genetik tarama sunan CGT testi (Recombine) ile donasyon tedavisinde en sağlıklı ve en güvenli tedaviyi sunuyoruz.

  CGT TESTİ

  Başarı Artıran Yöntemler
  Başarı Artıran Yöntemler

  Gebelik şansını artıran ERA testi, en kaliteli spermlerin seçilmesini sağlayan IMSI gibi başarıyı artıran teknolojilere sahibiz.

  GENETİK

  Sperm ve Embriyolar Korumamız Altında
  Sperm ve Embriyolar Korumamız Altında

  3 aşamalı kontrol ve barkodlama sistemi sayesinde sperm ve embriyolar karışma riskine karşı titizlikle korunuyor.

  GİZLİLİK & GÜVENLİK

  Yumurta donörünüzü hemen seçin

  1800’ün üzerinde sağlıklı donörü ile Kıbrıs’ın en geniş donör havuzundan kriterlerinize uygun sağlıklı yumurtayı hemen seçebilirsiniz.