Kapsamlı Kromozom Taraması

Sağlıklı Embriyo Seçimi için Kapsamlı Kromozom Taraması

Kapsamlı kromozom taraması (KKT), Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) uygulaması planlanan çiftlerde, embriyoların mikroarray teknolojisi ile hücredeki bütün kromozomlar için taranmasıdır. Rutin anöploidi taramasında yaygın olarak kullanılan ve embriyoların FISH adı verilen teknik ile sınırlı sayıda kromozom bozukluğu yönünden tarandığı yönteme kıyasla, KKT sayesinde tüm kromozomlar sayısal veya yapısal bozukluklar yönünden incelenebilir, herhangi bir kromozom bozukluğu saptanan embriyolar tedavi dışında bırakılarak sağlıklı embriyolar ile embriyo transferi gerçekleştirilir.

Bebek sahibi olmak isteyen ancak gebe kalamayan veya düşük yapan çiftlere gebelik başarısını artırmak için uygulanan PGT yönteminin yerini artık kapsamlı kromozom taraması yöntemi aldı. KKT sayesinde tüm kromozomlar sayısal veya yapısal bozukluklar yönünden incelenebiliyor, herhangi bir kromozom bozukluğu saptanan embriyolar tedavi dışında bırakılarak sağlıklı embriyolar ile embriyo transferi gerçekleştiriliyor.

Kapsamlı kromozom analizi tüp bebek uygulamalarında embriyoların rahme transferi öncesinde gerçekleştirilen, tüm kromozomların (24 farklı kromozom) tek tek incelenebildiği bir yöntemdir. Bu yöntem ile incelenen embriyoların tüm kromozom haritası görülebildiğinden kromozom bozuklukları tespit edilebilmekte ve sağlıksız embriyolar transfer edilmez. Hastanemizde kapsamlı kromozom taraması ile tüp bebek tedavisinde yüksek başarı sağlıyoruz.

Kapsamlı Kromozom Taramasının Klasik Pgt ile Anöploidi Taramasına Kıyasla Avantajları

Embriyolar blastosist evresine kadar (embriyo gelişiminin 5. ya da 6. günü) büyütülerek ve birden fazla hücre örneği alınarak:

Hangi embriyonun en yüksek implantasyon potansiyeline sahip olduğu anlaşılabiliyor.

Gelişen blastosistteki mozaisizm seviyesi görülebiliyor. Alınan hücreler 5. ya da 6. gün embriyosunun trofektoderm (plasentayı oluşturacak olan) tabakasına ait olduğu için biyopsiden sonra fetusa (doğacak bebeğe) ait hücreler zarar görmemiş ya da hacmi azaltılmamış oluyor.

KKT siklüslerinde dondurulmuş embriyo transferi ile gebe kalma şansı artıyor.

Gelişen bir embriyonun tüm kromozomlarının incelenmesi kolay bir işlem değil ve bu işlem için belirli bir zaman gerekiyor. Eğer embriyoya 5. günün sabahında biyopsi yapılmışsa genetik analiz sonuçları 6. günde hazır olabiliyor ve taze embriyo transferi yapılabiliyor.

Sorularınızı yöneltmek, fiyat ve süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurun, sizi arayalım.

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

  Oxford Üniversitesi
  Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği

  Neden British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi?

  23 Yıllık Deneyim, 50.000 (+) Tüp Bebek
  23 Yıllık Deneyim, 50.000 (+) Tüp Bebek

  Tüp bebek ve donasyon tedavilerinde uzmanlaşmış, Kıbrıs’ın en eski ve tek tüp bebek hastanesiyiz.

  HAKKIMIZDA

  Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu
  Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu

  Genetik taramadan geçmiş 1.800’ün üzerinde sağlıklı donörümüzle bölgenin en geniş donör havuzuna sahibiz.

  ONLINE DONÖR ARAMA

  Uluslararası Standartların Üzerinde Başarı
  Uluslararası Standartların Üzerinde Başarı

  Kıbrıs’ta sadece hastanemizde uygulanan gelişmiş testler sayesinde uluslararası standartların üzerinde başarı sunuyoruz.

  HASTA HİKAYELERİ

  Kıbrıs’ta Sadece Hastanemizde Uygulanan CGT Testi
  Kıbrıs’ta Sadece Hastanemizde Uygulanan CGT Testi

  1.600’ün üzerinde genetik tarama sunan CGT testi (Recombine) ile donasyon tedavisinde en sağlıklı ve en güvenli tedaviyi sunuyoruz.

  CGT TESTİ

  Başarı Artıran Yöntemler
  Başarı Artıran Yöntemler

  Gebelik şansını artıran ERA testi, en kaliteli spermlerin seçilmesini sağlayan IMSI gibi başarıyı artıran teknolojilere sahibiz.

  GENETİK

  Sperm ve Embriyolar Korumamız Altında
  Sperm ve Embriyolar Korumamız Altında

  3 aşamalı kontrol ve barkodlama sistemi sayesinde sperm ve embriyolar karışma riskine karşı titizlikle korunuyor.

  GİZLİLİK & GÜVENLİK

  Yumurta donörünüzü hemen seçin

  1800’ün üzerinde sağlıklı donörü ile Kıbrıs’ın en geniş donör havuzundan kriterlerinize uygun sağlıklı yumurtayı hemen seçebilirsiniz.