Fetal Redüksiyon

Fetal redüksiyon üçüz veya üstü çoğul gebeliklerde embriyolardan bir veya ikisinin kalp atışının durdurularak embriyo sayısının azaltılması anlamına gelir.

Özellikle son dönemlerde yardımcı üreme teknikleri-tüp bebek uygulamasının yaygın olarak kullanılmasına ve transfer edilen embriyo sayısına bağlı olarak çoğul gebeliklere daha sık rastlanıyor. Yani yıllardır çocuk sahibi olmaya çalışan aileler bir taraftan bu mutluluğu yaşarken diğer taraftan çoğul gebeliğin getirdiği risklerle karşı karşıya kalıyor. Çoğul gebeliğin (özellikle de üçüz ve üstü) neden olduğu en önemli durum erken doğum ve bu erken doğuma bağlı olarak bebeklerde yaşanabilecek problemler. 37. haftadan önce gerçekleşen doğumlar “erken doğum” olarak adlandırılıyor. Doğum zamanları ikiz gebelikler için ortalama 36. hafta iken, üçüz gebeliklerde 32. hafta. Özellikle 34 haftadan önce olan doğumlar beraberinde ciddi problemler getiriyor.

Bebekte erken doğum (prematürite) bağlı görülebilecek bazı problemleri şöyle sıralayabiliriz:

Ciddi akciğer problemleri
Kalp hastalıkları
Beyin kanaması
Gözde ciddi hasar
İşitme problemleri
Bağırsak problemleri (nekrotizan enterokolit gibi)
Ciddi enfeksiyon-sepsis
Anemi (kansızlık)
Sarılık

Tüm bu problemler bebeğin hayatının ileriki dönemlerini de etkileyecek kalıcı hasarlar oluşturabiliyor. Hatta bebeğin doğumundan sonra veya erken çocukluk döneminde ölümüne neden olabilecek ciddi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

İşlem Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Son yıllarda tüm dünyada tek embriyo transferi yapılması yönünde bir eğilim söz konusu. Ancak bazı hastalarda hastanın yaşı, daha önceki başarısız deneme sayısının fazla olması, düşük embriyo kalitesi veya ailenin çoğul gebelik isteği nedeniyle birden fazla embriyo transferi yapılabiliyor. İkiz gebelik kabul edilebilir bir durumken üçüz ve üstü çoğul gebeliklerde ailelere mevcut riskler anlatılarak fetal redüksiyon seçeneği sunuluyor. Redüksiyon işlemi gebeliğin 11-12. haftalarında yapılıyor. Ultrason görüntülemesi altında iğne ile annenin rahmine girilerek bebeklerden bir veya ikisinin kalbine potasyum klorür (KCL) verilip kalp atışları durduruluyor.

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Oxford Üniversitesi
Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği

Neden British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi?

23 Yıllık Deneyim, 50.000 (+) Tüp Bebek
23 Yıllık Deneyim, 50.000 (+) Tüp Bebek

Tüp bebek ve donasyon tedavilerinde uzmanlaşmış, Kıbrıs’ın en eski ve tek tüp bebek hastanesiyiz.

HAKKIMIZDA

Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu
Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu

Genetik taramadan geçmiş 1.800’ün üzerinde sağlıklı donörümüzle bölgenin en geniş donör havuzuna sahibiz.

ONLINE DONÖR ARAMA

Uluslararası Standartların Üzerinde Başarı
Uluslararası Standartların Üzerinde Başarı

Kıbrıs’ta sadece hastanemizde uygulanan gelişmiş testler sayesinde uluslararası standartların üzerinde başarı sunuyoruz.

HASTA HİKAYELERİ

Kıbrıs’ta Sadece Hastanemizde Uygulanan CGT Testi
Kıbrıs’ta Sadece Hastanemizde Uygulanan CGT Testi

1.600’ün üzerinde genetik tarama sunan CGT testi (Recombine) ile donasyon tedavisinde en sağlıklı ve en güvenli tedaviyi sunuyoruz.

CGT TESTİ

Başarı Artıran Yöntemler
Başarı Artıran Yöntemler

Gebelik şansını artıran ERA testi, en kaliteli spermlerin seçilmesini sağlayan IMSI gibi başarıyı artıran teknolojilere sahibiz.

GENETİK

Sperm ve Embriyolar Korumamız Altında
Sperm ve Embriyolar Korumamız Altında

3 aşamalı kontrol ve barkodlama sistemi sayesinde sperm ve embriyolar karışma riskine karşı titizlikle korunuyor.

GİZLİLİK & GÜVENLİK

Yumurta donörünüzü hemen seçin

1800’ün üzerinde sağlıklı donörü ile Kıbrıs’ın en geniş donör havuzundan kriterlerinize uygun sağlıklı yumurtayı hemen seçebilirsiniz.