ERA Testi

ERA Testi ile Yüksek Gebelik Oranı

Kıbrıs’ta sadece hastanemizde uygulanan ERA testi, gebelik olasılığını ciddi oranda artıran yöntemlerden biridir. Tüp bebek tedavilerinde karşılaşılabilen olumsuz sonuçların önemli bir kısmı yumurta, sperm veya embriyo kaynaklıdır. Elde edilen embriyo kadar, embriyonun tutunarak besleneceği rahim dokusu ve rahim ortamı da oldukça önemlidir.

Tedavi sürecinde kliniklerde yapılan rutin değerlendirmelerde rahim ortamı genellikle histeroskopi veya ultrasonografi ile incelenir. Bu incelemeler sırasında gebeliği engelleyici bazı patolojiler (miyom, polip, perde, rahim üst duvarında çöküntü vb.) tespit edilebilir ve bu patolojiler çoğunlukla cerrahi olarak düzeltilebilir. Diğer taraftan bu patolojilerin dışında kalan, embriyonun tutunmasını sağlayan hücresel mikro-çevrenin ne kadar sağlıklı olduğu veya embriyo için hazır olup olmadığının tespiti bu uygulamalarla ne yazık ki mümkün değildir.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda, özellikle iki veya daha fazla deneme gerçekleştirip kaliteli embriyo transferi yapılmasına rağmen gebelik elde edilemeyen bazı çiftlerde şu durumlar gözlemlenmiştir:

• Rahim dokusu embriyo gelişimi ile senkronize bir gelişim göstermeyebiliyor.
• Embriyonun gebelik için hazır olduğu dönemde rahim dokusu embriyonun tutunması için yeterli olgunluk düzeyine ulaşmayabiliyor.

Bu gibi durumlarda ERA testine başvuruyoruz. ERA testi, tüp bebek tedavisi öncesinde rahim dokusunun embriyo için en uygun aşamaya gelebileceği dönemin anlaşılmasını sağlıyor. Böylece embriyo transferinin hangi gün yapılırsa gebelik oranlarında başarının artırılabileceğini öngörmek artık mümkün.

ERA Testinin Donasyon Tedavilerindeki Olası Faydası Nedir?

Donasyon tedavilerinde gebelik oluşturma potansiyeli yüksek yumurta ve sperm kullanıldığından, tedavideki başarının büyük bir bölümü yumurta, sperm ve embriyodan çok rahim dokusunun embriyoyu kabul etme kapasitesine bağlıdır. ERA testi sonrası elde edilen sonuçlar, özellikle bazı hastalarda tedavi programı ve embriyo transfer gününün doğru tespit edilmesi, gerektiğinde ise günün değiştirilmesi ile gebelik başarısının daha da artırılabildiğini gösteriyor. ERA testi ile elde edilen sonuçlara göre, geçmişte elde edilen olumsuz denemelerin nedenlerini anlamak da mümkün.

ERA Testi Nasıl Uygulanır?

ERA testinde hastanın rahim içi zarı adet başlangıcı ile birlikte belirli bir program dahilinde takip ediliyor. Daha sonra doktor tarafından planlanmış belirli bir günde biyopsi ile küçük bir endometriyal doku alınıyor. Doku alınması çok basit bir işlem olmakla birlikte ameliyathane ortamında ve genellikle hastanın konforu açısından hafif sakinleştirici verilerek yapılıyor. Alınan doku, ileri moleküler genetik tanı yöntemleri kullanılarak 230’un üzerinde gen bölgesi ve gen ürünü bakımından detaylı olarak analiz ediliyor. Yaklaşık 4 hafta içerisinde sonuçlar değerlendirilerek hastanın rahim dokusunun embriyoyu kabul edebilme potansiyeli belirleniyor. Sonuçta dokunun embriyonun tutunmasına elverişli olup olmadığı tespit ediliyor. Embriyo transfer günü bu sonuçlara göre belirleniyor.

ERA Testi Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Notlar:

Aday çiftlerin ERA testinden maksimum fayda sağlayabilmeleri için, test ve tedavinin donmuş embriyo transferi uygulamaları esas alınarak planlanması son derece önemlidir.

Diğer bir deyiş ile ERA testi, hormon ile uyarılmış, yumurta toplama işlemi sonrası taze transfer planlanan tedaviler için uygun bir test değildir.

ERA testinin çiftlere getireceği faydanın sınırlı kalmaması adına, testin uygulanması düşünülen kliniğin, dondurulmuş embriyo transferleri ve işlemlerinde de yüksek başarı sağlayabilmesi gerekir.

Sorularınızı yöneltmek, fiyat ve süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurun, sizi arayalım.

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

  Oxford Üniversitesi
  Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği

  Neden British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi?

  23 Yıllık Deneyim, 50.000 (+) Tüp Bebek
  23 Yıllık Deneyim, 50.000 (+) Tüp Bebek

  Tüp bebek ve donasyon tedavilerinde uzmanlaşmış, Kıbrıs’ın en eski ve tek tüp bebek hastanesiyiz.

  HAKKIMIZDA

  Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu
  Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu

  Genetik taramadan geçmiş 1.800’ün üzerinde sağlıklı donörümüzle bölgenin en geniş donör havuzuna sahibiz.

  ONLINE DONÖR ARAMA

  Uluslararası Standartların Üzerinde Başarı
  Uluslararası Standartların Üzerinde Başarı

  Kıbrıs’ta sadece hastanemizde uygulanan gelişmiş testler sayesinde uluslararası standartların üzerinde başarı sunuyoruz.

  HASTA HİKAYELERİ

  Kıbrıs’ta Sadece Hastanemizde Uygulanan CGT Testi
  Kıbrıs’ta Sadece Hastanemizde Uygulanan CGT Testi

  1.600’ün üzerinde genetik tarama sunan CGT testi (Recombine) ile donasyon tedavisinde en sağlıklı ve en güvenli tedaviyi sunuyoruz.

  CGT TESTİ

  Başarı Artıran Yöntemler
  Başarı Artıran Yöntemler

  Gebelik şansını artıran ERA testi, en kaliteli spermlerin seçilmesini sağlayan IMSI gibi başarıyı artıran teknolojilere sahibiz.

  GENETİK

  Sperm ve Embriyolar Korumamız Altında
  Sperm ve Embriyolar Korumamız Altında

  3 aşamalı kontrol ve barkodlama sistemi sayesinde sperm ve embriyolar karışma riskine karşı titizlikle korunuyor.

  GİZLİLİK & GÜVENLİK

  Yumurta donörünüzü hemen seçin

  1800’ün üzerinde sağlıklı donörü ile Kıbrıs’ın en geniş donör havuzundan kriterlerinize uygun sağlıklı yumurtayı hemen seçebilirsiniz.