Donörlerimizi Nasıl Seçiyoruz?

Genetik Taramadan Geçmiş, Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu

Donörlerimizi seçerken sadece yumurta sayısı ve kalitesi ile değil, sağlıklı donörler ilkesiyle yola çıkıyoruz.

Donasyon tedavilerinin en önemli aşaması, uygun donörün seçimidir. Donasyon hastalarımızın hassasiyetinin bilincindeyiz ve bu nedenle British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi olarak donör seçimi konusunda birçok ilki de sizlerin hizmetine sunmaktayız.

Hastanemizde yumurta donasyonu ve sperm donasyonu tedavilerinde donör seçimi, uluslararası saygın üreme tıbbı dernekleri (ESHRE, ASRM) tarafından yayınlanan kılavuzlara uygun şekilde değerlendirilmektedir. Birçok merkezden farklı olarak donörlerimizi bilinen hastalıklarının yanı sıra gizli kalmış genetik hastalıklar yönünden de değerlendiriyoruz. Bugün Kıbrıs’ta sadece hastanemizde uygulanan CGT testi ile donörlerimize 230’un üzerinde genetik hastalık taraması yapıyoruz. Bölgede hizmet veren pek çok tüp bebek ve donasyon merkezi sık görülen genetik hastalıklar bakımından Avrupa standartları çerçevesinde yapılması önerilen genetik tarama testlerini (talasemi, kistik fibroz vb.) yumurta bağışçılarına uyguladığını beyan etmektedir. Bu testler, her ne kadar genetik tarama testi olarak ifade edilse de gen düzeyinde bir incelemeden ziyade kan testleridir. Dolayısı ile tedavi gören çiftlerin en sık sorduğu “Aldığım yumurta ne kadar güvenli, donörden çocuğumuza bilinmeyen genetik bir hastalık geçebilir mi, yumurta bağışçıları olası genetik hastalıklar yönünden ne kadar iyi inceleniyor?” sorularının cevabını net olarak verebilen testler değildir. Kıbrıs’ta sadece hastanemizde uygulanabilen CGT test ile donörlerin bile farkında olmadan taşıyor olabileceği yüzlerce genetik hastalık tespit edilebilmekte ve bu sayede sağlıklı ve güvenli bir tedavi için hizmet kalitesini mümkün olan en üst seviyeye çıkarmaktayız.

Bizi farklılaştıran en önemli özelliklerimizden bir diğeri ise donör çeşitliliğimizdir. Kıbrıs’da açılan ilk merkez olmamız ve 23 yıllık geçmişimiz sayesinde fiziksel özelikleri, ruhsal özellikleri, eğitim düzeyi, etnik köken gibi özelliklerini dilediğiniz gibi seçebileceğiniz çeşitlilik ve sayı açısından en güçlü donör havuzuna sahip merkeziz.

Kıbrıs’ın en eski ve en büyük donör havuzuna sahip merkezi olduğumuzdan, donörlerimizi seçerken seçici olma lüksüne sahibiz. Donörlerimizi sadece tıbbi özelliklerine göre değil, sosyokültürel özellikleri, meslekleri, dış görünüşleri, özel hayatlarına kadar katı kurallar çerçevesinde bir elemeden geçirerek kabul ediyoruz.

Sperm donasyonu için aday çiftlerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti mevcut yasal mevzuatı gereğince, merkezimizde sadece yurtdışında faaliyet gösteren lisanslı sperm bankalarından temin edilen sperm örnekleri kullanılmaktadır. British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi, sperm bankalarının seçiminde de yılların verdiği deneyimi ile kalite sertifikaları olan bankaları tercih etmektedir.

DONÖR SEÇME SÜRECİMİZ

Dönerlerimizi seçerken uluslararası kalite standartlarının getirdiği aşağıdaki süreçleri uyguluyoruz.

Genel seçim ve değerlendirme

Yumurta donasyonu tedavilerinde, yumurta bağışı yapacak adaylar (donör) öncelikle tedavide yüksek gebelik başarısı sağlanabilmesi açısından değerlendirilir. Bu aşamada donörün yaşının 18-28 yaş aralığında olması gerekir. Genel herhangi bir sağlık problemi/şikayeti/kötü alışkanlıklarının olmaması, dengeli bir ruhsal yapılarının olması, tedavi sırasında kendisine verilen talimatlara uyabilmeleri gibi kriterlerinin sağlanmasına bağlı olarak ikinci aşamaya geçilir.

Cinsel yolla geçen enfeksiyöz hastalıklar yönünden ve serolojik inceme

Uluslararası saygın üreme tıbbi derneklerine ait uygulama kılavuzlarında da belirtildiği üzere, donasyon tedavilerinde donörün kan yolu veya cinsel yolla bulaşabilen hastalıklar yönünden (HIV, Hepatit, Frengi vs.) rutin olarak incelenmesi ve sadece risk taşımayan adayların potansiyel donör olarak değerlendirilmeleri esastır. Bu doğrultuda merkezimizde donörler üzerinde tüm incelemeler gerçekleştirilmektedir.

Tıbbi inceleme ve değerlendirme

Genel seçim kriterlerine uyan adayların ikinci aşamada detaylı olarak üreme sağlıkları ve genel sistemik rahatsızlıkları yönünden sorgulamaları/incelemeleri gerçekleştirilir. Kist, miyom, polip gibi tedavi sürecini olumsuz etkileyebilecek durumların varlığı incelenerek gerekli ayrıştırmalar yapılır.

Genetik inceleme (rutin inceleme/ ileri düzey incelemeler)

Bu aşamada donör adayları genel rutin testler uygulanarak (karyotip analizi, kistik fibroz, talasemi taşıyıcılık testleri vb.) taranır ve toplumda belirgin oranlarda görülebilecek kromozom veya gen düzeyinde bir bozukluk taşıyıp taşımadıkları, doğacak bebeklere bu yönden bir risk aktarma olasılıkları belirlenir. Kliniğimizde uygun şartlarda donör adaylarının CGT adı verilen bir kan testi ile 230’un üzerinde genetik hastalık bakımından taranabilmesi mümkündür.

Fiziksel/ruhsal/eğitim vb. özelliklere göre değerlendirme

Yukarıda belirtilen inceleme ve testleri başarı ile geçmiş ve tedavi için uygun olarak değerlendirilmiş bir aday, bu aşamada detaylı olarak sorgulanır ve belirli fiziksel (boy, kilo, saç rengi, göz rengi, vücut tipi, sportif faaliyetler vs.), ruhsal (aktif, dışa dönük, meraklı, heyecanlı, pozitif, hobiler vs.), eğitim durumu (üniversite/yüksek lisans eğitimini tamamlamış vs.) ve benzeri kriterler bakımından değerlendirilir. Bu aşamada sorgulanan her bir parametre, alıcının isteği doğrultusunda tarama yapabileceği ve kendisi için uygun bir donör seçebileceği şekilde listelenir.

SİZE EN UYGUN DONÖRÜ NASIL SEÇİYORUZ?

British Kıbrıs Tüp bebek Hastanesi olarak donasyon tedavisinde uzmanlaşmış profesyonel bir ekibe sahibiz. Birtakım testler ve genetik tarama sonucu seçtiğimiz donörlerimize ait detaylı bilgileri özel olarak geliştirilmiş bir programda tutuyoruz. Size ait bilgileri programa girerek sizin için en uygun donörlere kolayca ulaşabiliyoruz. Tercih eden çiftler için kendilerine en benzeyen donörleri seçebiliyoruz. Diğer kurumlardan bizi farklılaştıran en büyük özellik, bu geniş sağlıklı donör veritabanımız ve özel programımız sayesinde sizin için mükemmel eşleşmeyi sağlayabiliyor oluşumuz.

Özel programımızın sadeleştirilmiş halini kullanarak donörlerimize göz atmak için tıklayınız.

Bir çift için uygun donör seçiminde kan grubu uyumu önemlidir. Bunun dışında geniş donör havuzumuz sayesinde donörün fiziksel özellikleri (boy, kilo, göz rengi, cilt rengi, yüz tipi), eğitim durumu (üniversite/yüksek lisans eğitimini tamamlamış vs.), ruhsal özellikleri (aktif, dışa dönük, meraklı, heyecanlı, pozitif), hatta hobileri bile çiftin isteği doğrultusunda belirlenebilir.
Bazı özel durumlarda, alıcı yukarıda belirtilen genel seçim kriterlerinin dışında özel taleplerde (belirli bir doğum yeri, vücut özelliği, özel sanatsal yetenekler vs.) bulunabilir. Tedavi sunan merkezlerdeki mevcut donör adayları veya havuzuna bağlı olarak bu özel isteklere uygunluk gösteren adayların tespiti belirli bir süre alabilmekteyken bizim güçlü donör havuzumuz ve özel yazılım programımız sayesinde tüm talepler en kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir.

Sorularınızı yöneltmek, fiyat ve süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurun, sizi arayalım.

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

  Oxford Üniversitesi
  Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği

  Neden British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi?

  23 Yıllık Deneyim, 50.000 (+) Tüp Bebek
  23 Yıllık Deneyim, 50.000 (+) Tüp Bebek

  Tüp bebek ve donasyon tedavilerinde uzmanlaşmış, Kıbrıs’ın en eski ve tek tüp bebek hastanesiyiz.

  HAKKIMIZDA

  Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu
  Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu

  Genetik taramadan geçmiş 1.800’ün üzerinde sağlıklı donörümüzle bölgenin en geniş donör havuzuna sahibiz.

  ONLINE DONÖR ARAMA

  Uluslararası Standartların Üzerinde Başarı
  Uluslararası Standartların Üzerinde Başarı

  Kıbrıs’ta sadece hastanemizde uygulanan gelişmiş testler sayesinde uluslararası standartların üzerinde başarı sunuyoruz.

  HASTA HİKAYELERİ

  Kıbrıs’ta Sadece Hastanemizde Uygulanan CGT Testi
  Kıbrıs’ta Sadece Hastanemizde Uygulanan CGT Testi

  1.600’ün üzerinde genetik tarama sunan CGT testi (Recombine) ile donasyon tedavisinde en sağlıklı ve en güvenli tedaviyi sunuyoruz.

  CGT TESTİ

  Başarı Artıran Yöntemler
  Başarı Artıran Yöntemler

  Gebelik şansını artıran ERA testi, en kaliteli spermlerin seçilmesini sağlayan IMSI gibi başarıyı artıran teknolojilere sahibiz.

  GENETİK

  Sperm ve Embriyolar Korumamız Altında
  Sperm ve Embriyolar Korumamız Altında

  3 aşamalı kontrol ve barkodlama sistemi sayesinde sperm ve embriyolar karışma riskine karşı titizlikle korunuyor.

  GİZLİLİK & GÜVENLİK

  Yumurta donörünüzü hemen seçin

  1800’ün üzerinde sağlıklı donörü ile Kıbrıs’ın en geniş donör havuzundan kriterlerinize uygun sağlıklı yumurtayı hemen seçebilirsiniz.