Cinsiyet Seçimi PGT – Genetik Tanı

Cinsiyet Seçimi Nedir, Kimlere Uygulanır?

*Yakın zamanda değişen yasal mevzuatla birlikte, PGT işlemi artık cinsiyet belirleme amacıyla yapılamamakta, yalnızca genetik tarama amaçlı yapılabilmektedir.

Cinsiyet seçimi (cinsiyet belirleme veya cinsiyet tayini olarak da bilinir), doğacak olan çocuğun cinsiyetinin gebe kalmadan önce belirlenmesi işlemidir. Cinsiyet tayini sadece tüp bebek ve genetik tanı yöntemi ile kesin olarak yapılabiliyor. Bu işlem, çiftlere istedikleri cinsiyette çocuk sahibi olma ve aile planlaması olanağı sağlıyor. Ancak yasal mevzuat gereği cinsiyetle ilgili ciddi bir kalıtsal hastalıktan kaçma hali hariç, doğacak çocuğun cinsiyetini belirleme amaçlı gonad ve/veya embriyo seçimi ve transferi yapılamamaktadır.

PGT (preimplantasyon genetik tanı), tüp bebek yöntemiyle elde edilen embriyoların cinsiyetlerini %100 kesinlikte belirleyen genetik inceleme yöntemidir. Tüm dünyada kullanılan ve en etkili yöntem olan PGT ile cinsiyet belirleme işleminin başarısı bilimsel olarak %99.9 ya da %100’e yakın olarak ifade ediliyor.

Cinsiyet belirleme işlemi tüp bebek işlemiyle temelde aynı adımlara sahiptir. Tüp bebek adımlarına ek olarak yalnızca embriyolarınız genetik taramayla erkek ve dişi olarak belirlenir. Bu belirleme işlemi her ne kadar tam bir kesinliğe sahipse de işleme girecek embriyoların istatistiksel olarak yarısı istenen cinsiyete sahip olmaz. Bazen sağlıklı tüm embriyolarınız tercih etmediğiniz cinsiyette olabilir ya da tercih ettiğiniz cinsiyetteki embriyolar yeterince sağlıklı olmayabilir.

PGT testi embriyolara uygulanan bir testtir. Cinsiyet belirleme yapmak için PGT öncesi Microsort’a da başvurulabilir. Microsort yöntemiyle sperm, yumurtayı dölleyip embriyoya dönüşmeden önce ayrıştırılır. İncelenen spermlerin yumurtayı döllediklerinde ortaya çıkan embriyonun hangi cinsiyette olacağı bu yöntemle tespit edilebilir. Bu sayede genetik taramaya girecek neredeyse tüm embriyoların istenen cinsiyette olması sağlanır.

Genetik Analiz

GENETİK ANALİZ KİMLERE UYGULANIR?
– Ailesinde genetik hastalık açısından risk taşıyan çiftlere
– İleri anne yaşı nedeniyle bebekte genetik hastalık riskinin (özellikle Down sendromu) artması durumunda

GENETİK ANALİZ YÖNTEMİNİN AVANTAJLARI
PGT ile tüm kromozomların analizini yaparak pek çok genetik hastalığı da daha embriyo aşamasında tespit edilebiliyoruz. Genetik teknolojiler sayesinde %100* doğrulukta cinsiyet seçimi yapılabilir. İlkemiz, laboratuvarlarımızda sürekli yenilenen teknolojiyi, dünya ile aynı anda tüm merkezlerimizde kullanmak.

Sorularınızı yöneltmek, fiyat ve süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurun, sizi arayalım.

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Oxford Üniversitesi
Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği

Neden Bahçeci Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi?

7 Ülkede 13 Merkez
7 Ülkede 13 Merkez

Sadece Kıbrıs’ta değil, 7 ülkede bulunan 13 merkezimizde binlerce hastamızın hayalini gerçeğe dönüştürüyoruz.

HAKKIMIZDA

Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu
Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu

1800’den fazla sağlıklı donörümüzle bölgenin en geniş donör havuzuna sahibiz.

ONLINE DONÖR ARAMA

Başarı Artıran Yöntemler
Başarı Artıran Yöntemler

Gebelik oranını artıran ERA testi, en kaliteli spermlerin seçilmesini sağlayan IMSI gibi başarıyı artıran teknolojilere sahibiz.

DETAYLI BİLGİ

Sperm ve Embriyolarınız Koruma Altında
Sperm ve Embriyolarınız Koruma Altında

Bahçeci Max E-Güvenlik ve Dijital Doğrulama Sistemleri sayesinde, sperm ve embriyolarınızın karışma riskine karşı titizlikle korunuyor.

DEVAMINI OKUYUN

%98’e * Varan<br />Sağlıklı Gebelik Oranı
%98’e * Varan
Sağlıklı Gebelik Oranı

Kıbrıs’ta sadece Bahçeci’de uygulanan gelişmiş testler sayesinde %98’e * varan sağlıklı gebelik oranı.

BAŞARI ORANLARI

Kıbrıs’ta Sadece Bahçeci’de Uygulanan CGT Testi
Kıbrıs’ta Sadece Bahçeci’de Uygulanan CGT Testi

1.600’ün üzerinde genetik tarama sunan CGT testi (Recombine) ile donasyon tedavisinde en sağlıklı ve en güvenli tedaviyi sunuyoruz.

CGT TESTİ

Yumurta donörünüzü hemen seçin

1800’ün üzerinde sağlıklı donörü ile Kıbrıs’ın en geniş donör havuzundan kriterlerinize uygun sağlıklı yumurtayı hemen seçebilirsiniz.