CGT – Genetik Taşıyıcılık Testi

CGT Testini Kıbrıs’ta Uygulayan İlk ve Tek Kurumuz

Kıbrıs’ta sadece hastanemizde uygulanan CGT testi; 300’ün üzerinde genetik geçişli hastalık ve 1.600’ün üzerinde hastalık sebebi mutasyonun (genetik şifre bozukluğu) bir seferde taranmasını sağlayan bir testtir.

Yumurta donasyonu uygulamalarında, yumurta bağışçılarının fiziksel özelliklerinin yanı sıra genel sağlık durumları ve taşıyabilecekleri genetik hastalıklar en çok merak edilen ve endişe duyulan konuların başında geliyor. Bölgede hizmet veren pek çok tüp bebek ve donasyon merkezi, sık görülen genetik hastalıklar bakımından Avrupa standartları çerçevesinde yapılması önerilen genetik tarama testlerini (talasemi, kistik fibroz vb.) yumurta bağışçılarına uyguladığını beyan ediyor. Bu testler, her ne kadar genetik tarama testi olarak ifade edilse de gen düzeyinde bir incelemeden ziyade sadece birer kan testidir. Dolayısı ile bu testler tedavi gören çiftlerin aklını en çok meşgul eden “Aldığım yumurta ne kadar güvenli, donörden çocuğumuza bilinmeyen genetik bir hastalık geçebilir mi, acaba yumurta bağışçıları olası genetik hastalıklar yönünden ne kadar iyi inceleniyor?” gibi sorularının cevabını net olarak verebilen testler değillerdir.

300’ün Üzerinde Genetik Hastalık Taraması Yapıyoruz

Günümüzde tedavi gören çiftlerin veya donörlerin farkında bile olmadan taşıyor olabileceği yüzlerce genetik hastalık mevcut ve ne yazık ki yakın bir zaman öncesine kadar bu genetik hastalıkların taranabilmeleri tıbben ve teknik açıdan mümkün değildi. Şimdi ise basit bir kan örneği alınarak gen düzeyinde gerçekleştirilebilen CGT testi ile bu taramayı bilinen 300’ün üzerinde genetik hastalık için yapabilmek mümkün.

CGT testini bölgede uygulayan ilk ve tek kurum olan British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi gerek tüp bebek gerek donasyon tedavisinde mümkün olan en sağlıklı ve en güvenli tedaviyi sunuyor.

CGT Testi Nedir?

Bilindiği gibi genetik alanında son yıllarda büyük ilerlemeler sağlandı. Özellikle insanın genetik haritasının çıkarılmasıyla hastalığa neden olabilecek birçok genetik mutasyonun (DNA seviyesinde meydana gelmiş genetik şifre bozukluğu) etkisi önceden belirlenebiliyor.

CGT testi ile test yapılması planlanan bireyden alınan basit bir kan örneğinin 300’ün üzerinde genetik geçişli hastalık ve 1600’ün üzerinde hastalık sebebi mutasyonun (genetik şifre bozukluğu) bir seferde taranması ve değerlendirilmesi mümkün.

Yani klasik yöntemler ile gerçekleştirilen genetik tarama hizmetlerinde aynı anda sadece birkaç gen bozukluğuna bakılabiliyor iken, CGT testinde aynı anda yüzlerce genetik hastalık taranabilmektedir. Üstelik bu taramanın maliyeti geçmiş yıllardaki tek bir genin taranma maliyetinden bile düşük.

Süreç Nasıl İşliyor?

Hastanemize yumurta nakli (donasyonu) için başvurduğunuzda, fiziksel özelliklere göre yapılan donör seçimi işlemini CGT testi uygulanmış donör havuzumuzdan gerçekleştirebilirsiniz.

CGT testi uygulanmamış genel donör havuzu içerisinden yapılan seçimin sonrasında seçtiğiniz donörden kan örneği alınarak genetik merkezine gönderilir ve sonuca göre size bilgi verilir. CGT testi amaçlı kan örneği alımı, inceleme ve değerlendirme yaklaşık 2-4 hafta sürer.

CGT Testi Sadece Yumurta Donasyonu Tedavilerinde mi Kullanılıyor?

British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi’nde sunduğumuz CGT testi sadece yumurta bağışçısı seçimi ile sınırlı kalmayıp kendi yumurta ve spermi ile tüp bebek tedavisi gören çiftlerimiz ve doğacak çocukları için de herhangi bir genetik hastalık aktarma ihtimaline karşı uygulanabilir.

Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafyada akraba evliliklerine sıklıkla rastlanıyor. Bu çiftlerin genetik hastalıklar taşıyan çocuk sahibi olma olasılığı yüksek olduğundan CGT testi büyük önem taşıyor. Bu test sayesinde, genetik ayıklama uygulanarak akraba evliliklerinde dahi çiftlerin sağlıklı bebekler dünyaya getirmesi sağlanabiliyor.

Sorularınızı yöneltmek, fiyat ve süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurun, sizi arayalım.

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Oxford Üniversitesi
Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği

Neden British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi?

23 Yıllık Deneyim, 50.000 (+) Tüp Bebek
23 Yıllık Deneyim, 50.000 (+) Tüp Bebek

Tüp bebek ve donasyon tedavilerinde uzmanlaşmış, Kıbrıs’ın en eski ve tek tüp bebek hastanesiyiz.

HAKKIMIZDA

Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu
Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu

Genetik taramadan geçmiş 1.800’ün üzerinde sağlıklı donörümüzle bölgenin en geniş donör havuzuna sahibiz.

ONLINE DONÖR ARAMA

Uluslararası Standartların Üzerinde Başarı
Uluslararası Standartların Üzerinde Başarı

Kıbrıs’ta sadece hastanemizde uygulanan gelişmiş testler sayesinde uluslararası standartların üzerinde başarı sunuyoruz.

HASTA HİKAYELERİ

Kıbrıs’ta Sadece Hastanemizde Uygulanan CGT Testi
Kıbrıs’ta Sadece Hastanemizde Uygulanan CGT Testi

1.600’ün üzerinde genetik tarama sunan CGT testi (Recombine) ile donasyon tedavisinde en sağlıklı ve en güvenli tedaviyi sunuyoruz.

CGT TESTİ

Başarı Artıran Yöntemler
Başarı Artıran Yöntemler

Gebelik şansını artıran ERA testi, en kaliteli spermlerin seçilmesini sağlayan IMSI gibi başarıyı artıran teknolojilere sahibiz.

GENETİK

Sperm ve Embriyolar Korumamız Altında
Sperm ve Embriyolar Korumamız Altında

3 aşamalı kontrol ve barkodlama sistemi sayesinde sperm ve embriyolar karışma riskine karşı titizlikle korunuyor.

GİZLİLİK & GÜVENLİK

Yumurta donörünüzü hemen seçin

1800’ün üzerinde sağlıklı donörü ile Kıbrıs’ın en geniş donör havuzundan kriterlerinize uygun sağlıklı yumurtayı hemen seçebilirsiniz.