Aşılama

Aşılama Yöntemi Nedir, Kimlere Uygulanır?

Aşılama yöntemi bir yıl boyunca düzenli ilişkiye rağmen gebe kalamamış ve infertil (kısırlık) tanısı almış hastalara uygulanan bir yardımcı üreme yöntemidir. Gebe kalmak istenen sürenin üzerinden 1 yıl geçmiş ve gebelik elde edilememişse gerekli testler sonucunda aşılama yöntemi uygulanabilir. Aşılama yöntemi diğer yöntemlere göre oldukça basit ve hemen hemen ağrısız bir uygulamadır. Aşılama işleminin uygulanabilmesi için erkekte işlenebilecek özellikte sperm olması ve kadının da yumurta gelişiminde sorun olmaması gerekmektedir.

Aşılama Kimlere Uygulanabilir?

Erkekte sperm hareket ve sayısında hafif düşüklük saptanmışsa,
Kadında, polikistik over hastalığı gibi yumurtlama fonksiyon bozukluğu bulunuyorsa,
Açıklanamayan infertilite olguları veya vajinismus gibi nedenlerden dolayı aşılama yöntemi uygulanabilir.

Aşılama Nasıl Yapılır?

Aşılama birkaç dakika süren ağrısız bir işlemdir. Aşılama tedavisi, kadında yumurtanın olgunlaştırılması ve yumurtaya son olgunluğunu veren çatlatma iğnesinin yapılmasını takiben eşinden sperm örneği alınıp bu spermler içinde en hareketli ve şekli düzgün olanların laboratuvarda santrifüj ve yıkama yöntemleri ile seçilerek bir kateter yardımı ile anne rahmine bırakılması işlemidir.

Aşılama Adetin Kaçıncı Gününde Yapılır?

Aşılama işlemi adet kanaması ile başlar ve yaklaşık 2 hafta sürer. Adetin başladığı gün, hasta muayeneye çağrılır ve adetin 3. veya 5. günü tedaviye başlanır. İlk olarak anne adayına yumurtaların büyümesini sağlayan ilaç tedavisi uygulanır. Bu süreçte anne adayının belli aralıklarla ultrason muayenesine gelmesi gerekmektedir. Yumurta gelişimi istenen seviyeye ulaşana kadar hormon ilaçlarına devam edilir. Yumurta, büyümesini tamamladığında hastaya çatlatma iğnesi uygulanır ve genellikle 36 saat sonra sperm hazırlanarak rahim içerisine enjekte edilir.

Aşılama İşlemi Sonrası

İşlemin ardından 20-30 dakika dinlenme sonrasında hasta normal hayatına dönebilir. Herhangi olumsuz bir durum söz konusu olduğunda ise mümkün olduğunca kısa süre içinde hastanın hekimine başvurması gerekmektedir. İki kez aşılama denedikten sonra gebelik ve canlı doğum gerçekleşmeyen hastaların tekrar değerlendirilmesi ve gerekirse tüp bebek tedavisine yönlendirilmesi gerekmektedir.

Sorularınızı yöneltmek, fiyat ve süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurun, sizi arayalım.

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

  Oxford Üniversitesi
  Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği

  Neden British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi?

  23 Yıllık Deneyim, 50.000 (+) Tüp Bebek
  23 Yıllık Deneyim, 50.000 (+) Tüp Bebek

  Tüp bebek ve donasyon tedavilerinde uzmanlaşmış, Kıbrıs’ın en eski ve tek tüp bebek hastanesiyiz.

  HAKKIMIZDA

  Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu
  Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu

  Genetik taramadan geçmiş 1.800’ün üzerinde sağlıklı donörümüzle bölgenin en geniş donör havuzuna sahibiz.

  ONLINE DONÖR ARAMA

  Uluslararası Standartların Üzerinde Başarı
  Uluslararası Standartların Üzerinde Başarı

  Kıbrıs’ta sadece hastanemizde uygulanan gelişmiş testler sayesinde uluslararası standartların üzerinde başarı sunuyoruz.

  HASTA HİKAYELERİ

  Kıbrıs’ta Sadece Hastanemizde Uygulanan CGT Testi
  Kıbrıs’ta Sadece Hastanemizde Uygulanan CGT Testi

  1.600’ün üzerinde genetik tarama sunan CGT testi (Recombine) ile donasyon tedavisinde en sağlıklı ve en güvenli tedaviyi sunuyoruz.

  CGT TESTİ

  Başarı Artıran Yöntemler
  Başarı Artıran Yöntemler

  Gebelik şansını artıran ERA testi, en kaliteli spermlerin seçilmesini sağlayan IMSI gibi başarıyı artıran teknolojilere sahibiz.

  GENETİK

  Sperm ve Embriyolar Korumamız Altında
  Sperm ve Embriyolar Korumamız Altında

  3 aşamalı kontrol ve barkodlama sistemi sayesinde sperm ve embriyolar karışma riskine karşı titizlikle korunuyor.

  GİZLİLİK & GÜVENLİK

  Yumurta donörünüzü hemen seçin

  1800’ün üzerinde sağlıklı donörü ile Kıbrıs’ın en geniş donör havuzundan kriterlerinize uygun sağlıklı yumurtayı hemen seçebilirsiniz.