Blog

Sperm Donasyonu Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

Sperm Donasyonu Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

Erkeklerde görülen kısırlık sebeplerinden biri olan ‌azospermi yani menide hiç canlı sperm hücresinin bulunmaması, kadın yumurtasının döllenmesini sağlayacak kadar sağlıklı sperm bulunmaması ya da erkekte var olan genetik bir hastalığın doğacak olan çocuğuna geçmesini istememesi gibi durumlarda sperm ‌donasyonuna başvurulur. Defalarca denenmesine rağmen başarı sağlanamamış tüp bebek tedavileri, geçirilen enfeksiyon ya da travmalara bağlı sperm üretimi zarar görmüş kişiler, alınan radyoterapi ve kemoterapi gibi radyolojik görüntülemeler sonucu sperm üretimi azalmış ya da tamamen durmuş kişiler tarafından tercih edilen sperm donasyonu, akraba evliliğinden kaynaklı riskleri elemek için de ideal bir yöntemdir.

Hamileliğin oluşmasına engel olan sperm azlığı ya da yokluğunda sperm bankasından alınan sperm ile yapılan ‌donasyon yöntemi ile hamilelik sağlanır. Sperm ‌donasyonu yaptıranlar bu yolla sağlıklı bir hamilelik yaşamakta ve çocuk sahibi olmaktadır. Sperm nakli yaptıranların ya da yaptıracak olanların dikkat etmesi gereken, ‌‌donörün gerekli testlerden başarı ile geçip geçmediğidir. Donasyonda kullanılan spermler Avrupa ülkelerinde yer alan lisanslı, kalite sertifikalı ve güvenilir sperm bankalarından temin edilir. Sperm ‌donörleri dikkatlice incelenerek katı kurallar ile uygunluğu değerlendirilir.

Spermin alındığı bağışçı ve ‌donasyonun gerçekleştirildiği kişinin kimliği tüm süreç boyunca gizli tutulur. Kişiler birbirini görmez, tanımaz ve iletişim bilgilerini alamazlar. Sperm nakli yapılmak üzere spermi alınan kişinin genel sağlık taraması yapılır. Çocuğa geçme ihtimali bulunan genetik hastalıklar detaylı bir şekilde incelenir; kromozom analizi yapılır. Genetik geçişe ek olarak cinsel yolla bulaşan ‌HIV, hepatit ve benzeri hastalıklar açısından kapsamlı olarak test edilir. Tüm bunlara ek olarak kişi, kendi sperm ‌‌‌donörünü de getirebilir ve getirilen bağışçının sperm kalitesi uygun ise aynı laboratuvar testleri ona da uygulanır.

Sperm Bağışçısı Nasıl Seçilir?

Dikkat edilmesi gereken konuların başında sperm bağışçısının sağlık durumu gelir. Sperm hücresi ile hamilelik sağlayacak kişinin kan grubu ile ‌‌donörün kan gruplarının uyumu son derece önemli olduğundan ilk olarak kan grubuna göre ön eleme yapılır. Sonrasında ‌donasyonun uygulanacağı kişi, bilgisayar üzerinde yer alan özel bir yazılım ile sperm sahibinin ayrıntılı olarak elemesini gerçekleştirir. Bu yazılım sayesinde ‌‌donörün boyu, kilosu, yaşı, yüz ve vücut tipi, saç, göz ve cilt rengi gibi fiziksel özellikleri arasından seçim yapabilir. Bunun yanı sıra ‌‌donörün heyecanlı, pozitif, dışa dönük gibi kişisel özelliklerini de filtreleyebilir. Eğer alıcı dilerse, ‌‌donörün eğitim durumu, özel yetenekleri ve hatta hobileri arasından da seçim yapabilir.

Sperm naklinin yapılacağı kişinin, ‌donör ile fiziksel olarak benzerliği de yine bu yazılım üzerinden seçilebilir. ‌Donör seçimi yapıldıktan sonra tüm testler tamamlanmış olmasına rağmen, alınan spermler dondurularak 6 ay saklanır ve bu sürenin sonunda tekrar test edilir. Bu işlemin yapılma sebebi henüz ortaya çıkmamış bazı hastalıkların görülme ihtimalini yok etmektir. Böylece alınan sperm hücresinin hiçbir hastalık taşımadığından emin olunur. Bu sürenin sonunda sperm ‌donasyonu uygulaması başlar.

British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi olarak çok geniş bir donör havuzuna sahibiz ve donörlerimizin detaylı bilgileri özel bir veri tabanında tutuyoruz. Bilgilerinizi bu özel yazılıma girerek, size en uygun donörlere ulaşabiliyoruz ve tercihlerinize göre, size en çok benzeyen donörleri seçebiliyoruz.

Sperm ‌Donasyonu Nasıl Yapılır?

Sperm ‌donasyonu yapılacak olan kişiye jinekolojik muayene, laboratuvar testleri ve radyolojik testler uygulanarak ‌donasyon uygunluğu incelenerek süreç başlar. Öncelikle anne adayının ‌menstruasyon dönemi başlangıcından sonraki 2. ya da 3. günü kan testi yapılarak pek çok farklı değer incelenir. Sonrasında ‌pelvik bölgesi ultrason ile görüntülenir ve rahim ağzı ‌flmi olarak bilinen ‌HSG yapılır. ‌Donasyon öncesinde yine âdet kanamasının 2. veya 3. gününde karın bölgesine yumurta gelişimini artırmak için enjeksiyon yapılır.

Yaklaşık olarak 1 ile 2 hafta kadar yumurtaları gelişimi sağlanır ve belirli aralıklarla yapılan laboratuvar ve radyolojik testler ile gelişim gözlenir. Sağlıklı ve yeterli yumurta gelişimi sağlanmasının ardından yumurtaların olgunlaşması için enjeksiyon yapılır ve bu işlemi takip eden 1,5 gün içinde yumurtalar toplanır. Toplanan yumurtalar aynı gün laboratuvar ortamındaki ‌donörden alınan sperm hücreleri ile birleştirilerek embriyolar elde edilir. Hamile kalmak isteyen kişinin talebi doğrultusunda embriyoların bir kısmı dondurulur. Yine talep doğrultusunda embriyoya genetik test yapılabilir. Oluşan embriyo anne adayının rahmine nakledilir. Transfer işleminden sonraki 12. günde kanda beta ‌HCG hormonuna bakılarak gebeliğin sağlanıp sağlanmadığı incelenir.

Sperm ‌Donasyonu Başarı Oranı Nedir?

Sperm nakli ile gebelik oluşturmadaki başarı oranı anne adayının yaşı ile direkt olarak bağlantılıdır. Yaş unsurunun yanı sıra geliştirilen ve olgunlaştırılan yumurta sayısı ve kalitesi de başarı oranını değiştirmektedir.

Sperm ‌Donasyonu İçin Yapılan Testler Nelerdir?

‌Donasyonun yapılacağı anne adayına kan grubu analizi, ‌AMH, ‌E2, ‌FSH, ‌LH, ‌PRL, ‌T3, ‌T4, ‌TSH, açlık kan şekeri, tam kan sayımı, üre, ‌SGPT, ‌SGOT, ‌anti ‌HBc total, ‌anti ‌HCV, ‌HIV, ‌VDRL gibi laboratuvar testleri uygulanır. Bunun yanı sıra ‌pelvik bölgesine yapılan ultrason ve ‌histerosalpingografi olarak tanımlanan ilaçlı rahim filmi gibi radyolojik görüntülemeler yapılır. Sperm ‌‌donörüne de aynı şekilde kan grubu analizi, ‌HbsAg, ‌anti ‌HBc total, ‌anti ‌HCV, ‌HIV, ‌‌VDRL, ‌FSH, ‌LH, testosteron ve ‌spermiyogram analizi yapılır. Tüm testlerin ayrıntılı ve dikkatli olarak yapılması da dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Bu yüzden sperm ‌nakli için ‌tercih edilecek hastanenin kalitesine ve kadrosunun uzmanlığına da dikkat edilmelidir.

Hastanemizde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti mevcut yasal mevzuatı gereğince, sperm donasyonu için sadece yurtdışında faaliyet gösteren lisanslı sperm bankalarından temin edilen sperm örnekleri kullanılır. British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi, sperm bankalarının seçiminde de yılların verdiği deneyimin getirdiği katı kurallar doğrultusunda, kalite sertifikaları olan bankaları tercih etmektedir

Sperm ‌Donasyonu İçin Neden ‌Kıbrıs’ı Seçmeli?

Tüp bebek tedavisine benzer bir yöntem olan sperm ‌donasyonu titizlikle, uzman ve deneyimli hekimlerce uygulanması gereken bir işlemdir. Yapılan transfer işlemi sonrası sperm donasyonu yaptıranlar arasında yüksek oranda başarılı gebelik sağlanır. Kıbrıs bu konuda uluslararası düzeyde adını duyurmuş bir ülkedir. Kıbrıs hemen her bütçeye göre bulunan geniş konaklama imkanları ile de ön plana çıkar. Konaklama ve ulaşımın kolay olmasının yanı sıra yapılacak harcamanın da azalmasını sağlar.

Sperm donasyonu yaptıranlar, çocuğun yasal anne ve babası olur. Yasal bir bildirim ve ek evrak işlerinin bulunmaması da çiftlere kolaylık sağlar. Ek olarak British ‌Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi bünyesinde deneyimli personel, bu iş için özel eğitim almış uzman hekimler, ve yüksek teknolojiye sahip cihazlar bulunur. Ayrıca hasta haklarının gizliliğine son derece önem verilir. Sperm ‌nakli uygulanacak kişilerin bilgileri, 3. şahıslar ile paylaşılmaz. ‌Donör ile alıcı asla birbirini tanımaz ve iletişim bilgilerine erişemez. Bu katı kurallar ile sonradan oluşabilecek hukuksal problemlerin önüne geçilmiş olur. Doğacak olan bebeğin tüm hakları ‌donasyonun uygulandığı kişiye ya da çifte ait olur.

Sperm ‌donasyonu ile ilgili aklınıza takılan tüm sorular için +90 548 859 90 00 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Kategoriler

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Hastalarımızın Kaleminden

Onlar British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi ile en büyük hayallerini gerçeğe dönüştürdüler.

Başarı Hikayeleri

Yumurta Donörünüzü Seçin

Donör arama sistemimizle kriterlerinize uygun donörü hemen seçebilirsiniz.

İdeal Donörünüzü Bulun

Oxford Üniversitesi
Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği