Blog

Sperm Donasyonu Kaç Gün Sürer?

Sperm Donasyonu Kaç Gün Sürer?

Doğumsal ya da sonradan oluşan durumlar nedeniyle erkekte sperm bulunmaması durumunda, bir başka erkekten alınan sperm ile anne adayından alınan yumurtanın laboratuvar ortamında döllenmesi ile elde edilen embriyonun, rahme yerleştirilmesi işlemine sperm ‌donasyonu ya da sperm nakli denir.

Yapılan işlemler kısa sürmesine karşın, yumurta olgunlaştırma ve toplama süreci, laboratuvar ortamında embriyonun geliştirilmesi işlemi ayrı zamanlarda yapıldığından, net bir zaman dilimi vermek güçtür. Süreci açıklamak için öncelikle sperm ‌donasyonunun ne olduğunu ve nasıl yapıldığını iyi kavramak gerekir. Fizyolojik etkenlerin dışında yapılacak işlemler için uygun takvim, hekim ve anne adayı tarafından birlikte belirlenir.

Sperm ‌Donasyonu Nedir?

Anne ve baba olmak isteyen, fakat doğal yollardan gebelik sağlayamayan çiftlerin başvurduğu bir yöntem olan sperm ‌‌donasyonu, baba adayından kaynaklı bir sorun varlığında uygulanan nakil işlemidir. Sperm ‌donasyonu işleminden önce erkeğe ‌infertilite (kısırlık) tanısının konması gerekir.

Gebeliğin oluşumunu engelleyen ve kısırlığa sebep olan ‌azospermi, menide kadın yumurtasının döllenmesine yetecek kadar sağlıklı sperm bulunmaması ya da hiç sperm hücresinin bulunmaması durumudur. Geçirilmiş ‌ürogenital enfeksiyonlar, doğumsal anomaliler, hormonal bozukluklar, bağışıklık sisteminden kaynaklı bozukluklar, ‌varikosel, inmemiş testis, önceden alınan kemoterapi ve radyoterapiye bağlı gelişen bozukluklar, ‌kistik ‌fibroz, travmalara ya da geçirilmiş ateşli hastalıklara bağlı olarak hasarlanan testisler gibi pek çok sebep, erkekte kısırlığa yol açabilir.

Aynı zamanda erkekte var olan ‌HIV gibi bulaşıcı cinsel hastalık ya da genetik hastalık varlığında da sperm donasyonu gündeme gelebilir. Akraba evliliğine bağlı olarak oluşabilecek riskleri ‌ekarte etmek isteyen çiftler ve bekar kadınlar da çocuk sahibi olmak için sperm ‌donasyonuna başvurabilirler.

Sperm Donasyonu Ne Kadar Sürer?

Sperm donasyonu süreci, çocuk sahibi olmak isteyen kişi ya da çiftin hastaneye başvurması ile başlar. Öncelikle anne adayına jinekolojik muayene yapılır. Ardından sperm ‌donasyonu için anne adayını, fizyolojik ve anatomik açıdan değerlendirilmek üzere bir dizi laboratuvar testine ve radyolojik görüntüleme yöntemlerine başvurulur. Bu testler genel olarak kapsamlı kan testleri, ‌pelvik bölgesi ultrasonu ve ‌HSG filmi olarak bilinen rahim filmidir. Sperm nakli için uygun olan anne adayına, âdet kanaması başlangıcından sonraki 2. ya da 3. gününde yumurta gelişimini artırmak için iğne tedavisi uygulanır. Bu tedavi yaklaşık olarak 7 ile 12 gün sürer. Bu süre içinde yumurtaların gelişim durumunu ve kan seviyelerini ölçümlemek için ultrason ve kan tahlili yapılır.

Yumurtalar yeterli sayıya ve ideal büyüklüğe ulaştığında, yumurtaların olgunlaşması için tekrar iğne yapılır. İğnenin yapıldığı andan sonraki ilk 36 saat içinde yumurta toplama işlemi yapılır. Yumurtaların toplandığı gün laboratuvar ortamında sperm ile yumurta birleştirilerek embriyo oluşturulur. Anne adayının talep etmesi durumunda oluşturulan embriyoların bir kısmı dondurularak saklanır. Aynı zamanda talep üzerine ayrıntılı genetik analiz de yapılır. Oluşumunun hemen ardından embriyo, anne adayının rahmine bırakılır. Bu aşamanın tamamı yaklaşık 5 ile 7 gün kadar zaman alır. Embriyo transferi tamamlandıktan sonraki 12. günde, gebeliğin oluşup oluşmadığının kontrolü için anne adayının kanında Beta ‌HCG düzeyi kontrol edilir.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin sıklıkla sorduğu “Sperm ‌donasyonu kaç gün sürer?” sorusu bu şekilde açıklanabilir. Süreci etkileyen, anne adayının âdet tarihi, yumurtaların olgunlaşma süreci gibi faktörler olduğundan kesin olarak zaman dilimi belirtmek kolay ve doğru değildir.

Spermin Alındığı ‌Donör Kimdir, Nasıl ve Ne Zaman Seçilir?

Nakledilecek spermler, Avrupa ülkelerinde yer alan kalite sertifikalarına sahip, lisanslı ve güvenilir sperm bankalarından alınır. İlgili ‌donörlere ait spermler katı kurallara tabi tutularak kapsamlı olarak incelendikten sonra sperm bankalarına kabul edilir. ‌Donasyon ile ilgili anne adayının tahlilleri sürerken, bilgisayar ortamında yer alan ve özenle geliştirdiğimiz yazılım aracılığı ile spermin alınacağı kişiye ait özellikler seçilir. Anne adayının kan grubu ile ‌‌donörün kan uyumu ilk eleme kriteridir ve bu işlem yazılım tarafından gerçekleştirilir.

Neden British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi?

British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi olarak donasyon tedavisinde uzmanlaşmış profesyonel bir ekibe ve uzun yıllara dayanan tecrübeye sahibiz. Köklü geçmişimiz sayesinde bölgenin en geniş donör havuzuna sahibiz. Böylece sizin için en uygun donörlere kolayca ulaşabiliyoruz. Eğer tercih ederseniz, fiziksel olarak da size en çok benzeyen donörleri seçebiliyoruz. Tüm sperm bağışçılarımız gerekli testlerden geçmiş, detaylı olarak incelenmiş ve psikologlar tarafından değerlendirilmiştir.

Özel geliştirdiğimiz yazılımımız sayesinde anne adayı ekran başında pek çok kritere göre seçim yapabilir. ‌‌Donörün yaşı, boyu, kilosu, vücut ve yüz tipi, göz, saç ve ten rengi gibi fiziksel özellikleri seçilir. ‌‌Donörün kişilik özellikleri arasında yer alan heyecanlı, sakin, dışa dönük, konuşkan, pozitif gibi özellikler arasında da seçim yapılabilir. Anne adayı dilerse, ‌donöre ait etnik köken, eğitim, kariyer, yetenek ve hobileri arasından da seçim yaparak spermin alınacağı kişiyi belirleyebilir. Aynı zamanda, istenmesi durumunda anne adayı ile ‌‌donörün fiziksel olarak benzerliği de yine yazılım tarafından seçilebilir.

Kişisel bilgilerin gizliliği ve ileride oluşabilecek hukuki problemlerin engellenmesi amacı ile ‌donör ve naklin gerçekleştirileceği kişiler birbirlerini asla görmez, tanımaz, kişisel ve iletişim bilgilerine sahip olmaz. Bu noktada hasta gizliliği en üst seviyededir. ‌Donör seçiminin yapılmasının ardından alınan sperme tekrar kapsamlı bir sağlık taraması yapılır. Anneye ve çocuğa geçme olasılığı bulunan hastalıklar test edilir. Kromozom analizi ve cinsel yolla bulaşabilecek hastalıkların taraması yapılır. Sperm ‌donasyonu işleminde de diğer tüm işlemlerde olduğu gibi sağlık taramaları, yumurta geliştirme ve olgunlaştırma süreçleri, kromozom analizleri, embriyo dondurma işlemleri gibi tüm adımlarda yapılan işlemler, alanında deneyimli uzman hekimler tarafından yapılır.

Sperm ‌donasyonuyla ve aklınıza takılan diğer konularla ilgili tüm sorularınız için +90 548 859 90 00 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

  Hastalarımızın Kaleminden

  Onlar British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi ile en büyük hayallerini gerçeğe dönüştürdüler.

  Başarı Hikayeleri

  Yumurta Donörünüzü Seçin

  Donör arama sistemimizle kriterlerinize uygun donörü hemen seçebilirsiniz.

  İdeal Donörünüzü Bulun

  Oxford Üniversitesi
  Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği