Blog

Menopoz Döneminde Hamile Kalınır mı?

Menopoz Döneminde Hamile Kalınır mı?

Menopoz Döneminde Hamile Kalınır mı?

Genç kızlarda adet kanamalarının başlamasıyla birlikte genellikle yumurtalıklarda ovulasyon (yumurtlama) işlemi de başlayıp doğurganlık dönemine girilmektedir. İlk âdetin başlaması 10 ila 15 yaşlarında olmaktadır. Yaş ilerledikçe ve menopoz yaklaştıkça kadının yumurtalık kapasitesi ve yumurta kalitesi azalır.

Menopoz, yumurtalık fonksiyonlarının kaybı sonucu adet kanamalarının kalıcı olarak kesilmesidir. Bir kadında adet kanamalarının 35 yaşından önce kalıcı olarak kesilmesine ise erken menopoz adı verilmektedir. Kadınlarda erken menopoz görülme sıklığı giderek artmaktadır. Dünyada 30 yaş altı yaklaşık her 1000 kadından biri erken menopoz tehdidi altındadır. Erken menopozun artma nedenleri arasında sigara kullanımı, alkol, stres, beslenme alışkanlıkları gibi sorunlar yer alır.

Günümüzde anne olma yaşının yükselmesi, iş hayatında artık önemli pozisyonlarda görevler alan kadınların ileri yaşta evlilik yaparak çocuk sahibi olmak istemesi gibi nedenler yüzünden çiftler çocuk planlarını daha ileri yaşlara ertelemektedir. Ancak stres ve beslenme alışkanlıkları, kemoterapi, radyoterapi gibi yumurta hücrelerine zarar veren tedaviler, kadının erken menopoza girmesi gibi nedenler yüzünden çocuk sahibi olamayan çiftlerin sayısı giderek artmaktadır.

Çeşitli nedenlerle erken yaşlarda düşük over rezervi teşhisi veya erken menopoz riski bulunan pek çok kadın gelecekte çocuk sahibi olamama endişesi yaşamaktadır. Menopoz teşhisi kadının 12 ay aralıksız adet görememesinden sonra konur. Eğer kadının yumurtalık fonksiyonlarının çok azaldığı hormon testleri ile gösterilmişse ve 12 ay boyunca adet görememişse bundan sonra hamilelik imkansız denilecek kadar zordur. Ancak henüz uzun süreli adet görememe olmamışsa ve hormon değerleri çok kötü değilse hamile kalma şansı çok düşükte olsa vardır. Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte menopoza giren kadınlarda çeşitli tedavi yöntemleri ile anne olabilmektedir. Çünkü menopozda kadının rahmi zarar görmez, sadece yumurtlama olayı son bulur. Bu durumu yaşayan kadınlar için alternatif yardımcı üreme yöntemi yumurta donasyonudur.

Yumurta donasyonunda donörden alınan sağlıklı ve genç yumurta hücresi ile menopoza giren bir kadın da hamile kalabilir ve çocuk sahibi olabilir. Menopoza giren kadının yumurta rezervi tükendiği için donörden alınan yumurta hücresi kullanılır. Yumurta donasyonunda gebe kalma şansı oldukça yüksektir. Bunun nedeni ise daha genç ve sağlıklı donörlerden alınan yumurta hücrelerinin kullanılmasıdır. Yumurta donasyonu tedavi süreci tüp bebek işlemi gibidir, tek farkı yumurta hücrelerinin genç ve sağlıklı bir donörden alınarak transfer edilmesidir. Yumurta donasyonu (yumurta nakli), donörden tüp bebek yöntemiyle elde edilmiş yumurta hücrelerinin, anne adayının eşinden alınan spermlerle döllendirilmesi ve alıcı kadının (anne adayının) rahmine embriyonun transfer edilmesiyle yapılır. Transfer işlemi ağrısız bir işlemdir. Transferden 12 gün sonra kandan gebelik testi yapılır.

Donör yumurtası ile gebe kalan ve tüm gebelik sürecini, doğum ve doğum sonrası süreci yaşayan ve bütün hormonal değişimleri tecrübe eden kadında oluşan annelik içgüdüsü ve bebekle arasında oluşan bağ yönünden kendi yumurtası ile gebe kalan kadınlar arasında herhangi bir fark gözlenmemektedir.

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

  Hastalarımızın Kaleminden

  Onlar British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi ile en büyük hayallerini gerçeğe dönüştürdüler.

  Başarı Hikayeleri

  Yumurta Donörünüzü Seçin

  Donör arama sistemimizle kriterlerinize uygun donörü hemen seçebilirsiniz.

  İdeal Donörünüzü Bulun

  Oxford Üniversitesi
  Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği