Blog

Kıbrıs’ta Tüp Bebek Yaptıranların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kıbrıs’ta Tüp Bebek Yaptıranların Dikkat Etmesi Gerekenler

Uzmanların tahminlerine göre yaklaşık her 8 kadından 1’i hamile kalmakta problem yaşıyor. Bireylere uygulanan diğer fertilite tedavileri sonuç vermediği zaman, başvurulan en etkili yöntem tüp bebek, yani in vitro fertilizasyon (IVF) yöntemidir. Tüp bebek tedavisi konusunda karar verirken çiftlerin birçok adımda dikkat etmesi gereken hususlar bulunur. Tüp bebek tedavisinin yapılacağı merkezden hangi uzman doktorla yol alınacağına, pek çok konuda en doğru kararı vermek için kapsamlı araştırmalar yapmak gerekir.

Kıbrıs Neden Tüp Bebek Tedavisi İçin Popüler Bir Yerdir?

Kıbrıs’taki tüp bebek merkezleri, tüp bebek başarısını etkileyecek birtakım ek prosedürler sunar. Bunlar; yumurta donasyonu, sperm donasyonu, embriyo donasyonu, preimplantasyon genetik tanı (PGT), mikro TESA / TESE, mikroenjeksiyon prosedürleri olarak sıralanabilir. Bununla beraber Kıbrıs tüp bebek merkezleri, üstün kalite standartlarına, deneyimli hekimlere, tecrübeli uzman personellere ve Avrupa standartlarında laboratuvarlara sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı, Kıbrıs tüp bebek merkezleri başta Türkiye ve Avrupa olmak üzere, dünyanın her yerindeki hastalar tarafından tercih edilir. Maliyet açısından da Kıbrıs’ta tüp bebek yaptırmak, ideal bir seçenektir. Kıbrıs’ta tüp bebek tedavisi fiyatları, diğer birçok ülkeye göre oldukça avantajlıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tedaviye başlamadan önce, merkez seçiminde dikkat edilmesi gereken birkaç husus var. Tüp bebek merkezinin, ilgili sağlık bakanlığından tüp bebek tedavisi uygulayabilir ruhsatının olması ve tüp bebek tedavisini uygulayacak doktorların, bu konuda deneyimli olması ilk kıstastır. Doktorların yanı sıra embriyologların da deneyimli olması tedavi başarısını etkiler. Tüp bebek tedavilerinde başarı oranı da sorgulanarak, tüp bebek merkezinin başarısı ve deneyimi analiz edilebilir. Tüp bebek merkezinin kalite belgeleri de mutlaka sorgulanmalıdır. Son olarak tüp bebek merkezi seçmeden önce internetten mutlaka ön araştırma yapılmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta merkezin başarı oranlarıdır. Merkez ne kadar süredir hizmet vermekte ve bu süre içerinde ne kadar bebeğin dünyaya gelmesine vesile olmuş. Bunlar da değerlendirme yaparken göz önünde bulundurmanız gereken hususlardır.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı belirleyen kriterlerden biri de embriyoloji laboratuvarının gücüdür. Laboratuvarın son teknoloji ile donatılmış olması ve başarı artırıcı son yeniliklerin kullanılıyor olması da tedavi balarısını etkiler.

Tüp Bebek Tedavisine Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüp bebek tedavisine hazırlık sürecinde hem anne hem de baba adayının dikkat etmesi gereken bazı unsurlar bulunur. Burada kadının dikkat etmesi gereken hususlar daha fazladır.
Öncelikle kadın, psikolojik olarak bu tedaviye hazırlık yapmış olmalı, yaşam kalitesini artıracak önlemleri erkenden almalıdır.

Sağlıklı beslenme, tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyen başlıca unsurlar arasında yer alır. Günümüzde birçok güncel yayın, döllenme öncesindeki diyet alışkanlıklarının, tüp bebek sonucunu olumlu etkilediğini gösterir. (Braga et al., 2015; Firns et al., 2015; Hornstein, 2016; Garruti et al., 2017; Machtinger et al., 2017). ‘Human Reproduction’ dergisinde yayımlanan güncel bir çalışmada, normal kiloda (obez olmayan), 35 yaş altı tüp bebek tedavisi gören kadınların Akdeniz diyeti ile daha olumlu IVF sonuçları gösterdiği bildirilmiştir. Sağlıklı beslenmek sperm kalitesinde de önemli olduğu için erkekler de eşlerine destek olmak ve sperm kalitesini artırmak amacıyla Akdeniz diyeti uygulayabilirler.

Kaliteli uykunun da üreme hormonlarının salınımı üzerindeki etkisi uzun süredir bilinir. 2013 senesinde ‘Fertility and Sterility’ dergisinde yayınlanan bir makalede tüp bebek tedavisi gören anne adaylarının günde 7,5-8 saat uyku uyuması tavsiye edilmektedir. Uyku ve üreme sistemi üzerinde etkisi olan melatonin hormonu, 21:00 ile gece yarısı en yüksek değerlerine ulaştığından tüp bebek tedavisi görenlerin ve hamilelerin erken yatmaları önerilir.

Kimyasallardan uzak durmak da tüp bebek tedavisinin başarıya ulaşmasında önem taşır. Amerikan Endokrin Derneği, birçok kimyasal maddenin endokrin üzerinde negatif etkileri olduğunu açıklamıştır. Bazı kimyasallardan sadece tüp bebek ve hamilelik esnasında değil, tüm yaşam boyunca uzak durulması önerilir. Formaldehit, paraben, triklosan, BPA ve diğer fenoller, uzak durulması gereken kimyasalların başında gelir.

Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüp bebek yaptıranların dikkat etmesi gerekenler, tedavinin aşamalarına göre değişiklik gösterir. Tüp bebek tedavisini 7 aşamada özetlemek ve her aşamada belli başlı konulara dikkat etmek gerekir. İşte, tüp bebek tedavisinin aşamaları ve bu aşamalarda dikkat edilmesi gerekenler…

1. Hazırlık süreci: Tüp bebek tedavisi yaptırma kararı alındıktan sonra tüp bebek tedavi planını geliştirmek amacıyla görüşme düzenlenir. Görüşme sonrasında ihtiyaç duyulacak çeşitli testler ve fertilite ilaçları belirlenir. Yumurtlama indüksiyonu veya yumurtalıklardan yumurtaların salınması için kadın vücudunu hazırlayan ilaçlara örnek olarak oral kontraseptifler (doğum kontrol ilaçları) ve enjekte edilebilir hormon ilaçları sayılabilir.

Tüp bebek tedavisine hazırlık sürecinde, görüşme esnasında kullandığınız bütün ilaçları ve takviyeleri doktorunuza bildirin. Sıkça kullandığınız bitkisel çaylar ve besin desteklerini de doktorunuzla paylaşın. Görüşmeye gitmeden önce bunların listesini hazırlayabilirsiniz.

2. Yumurta indüksiyonu: Kadının kaliteli yumurta üretmesini sağlamak için doğurganlık ilacını kullanma sürecidir. Çok sayıda sağlıklı yumurta hücresi elde etmek tüp bebek tedavisinin başarısı için önemlidir. Yumurtlama indüksiyonu esnasında kadının düzenli olarak hormon düzeyleri ölçülmeli, ultrason görüntülemesi ve kan testleri yapılmalıdır. Yumurtlama; gelişen ve olgunlaşan yumurtaların salınmasını tetikleyen hCG hormonu enjeksiyonundan yaklaşık 40 saat sonra gerçekleştiğinden, bu enjeksiyonun zamanlaması oldukça önemlidir.

3. Yumurta toplama: Bu işlem cerrahi bir uygulama gerektirdiğinden hastanın acı hissetmemesi için yatıştırıcı ilaçlar verilir. Yumurtaların toplanması için gerekli olan iğneli bir tüp vajinal yoldan ilerletilerek yumurtalıklara ulaştırılır. Ultrason rehberliği eşliğinde foliküller, yumurtalardan alınır ve tüp bebek laboratuvarına gönderilir. Bütün işlem yaklaşık 30 dakika sürer ve hasta, anestezinin etkisi geçene dek gözlem altında tutulur. Eğer yumurta alımı gerçekleştirilemiyorsa, yumurta donasyonu için gerekli işlemler yapılabilir.

4. Sperm toplama: Aynı gün içerisinde, erkekten de mastürbasyon yoluyla sperm örneği alınmalıdır. Sperm elde edilemiyorsa, mikro TESE veya TESA gibi testis içerisine uygulanan biyopsi işlemleri gerekebilir. Sperm toplama aşamasında cinsel perhiz uygulamak önemlidir. Diğer bir deyişle sperm numunesi alınamadan önce, 3 gün süreyle hiçbir cinsel aktivitede bulunulmaması gerekir. Aksi takdirde yeterli sayıda sperm elde edilemeyebilir.

5. Döllendirme: Döllendirme iki şekilde yapılabilir. İlki bu tüp bebek yöntemine de ismini veren yumurta ve sperm örneklerinin döllendirilmesi için tüp içerisine yerleştirilmesidir. Fakat bazen sperm hücrelerinin döllenme kabiliyeti yeterli değildir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, her bir yumurta hücresinin içerisine sperm hücrelerinin enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen mikroenjeksiyon (ICSI) prosedürü uygulanır. Sperm, yumurtaya girdiğinde döllenme birkaç saat içerisinde başlayacaktır. Döllenen hücreler 3 gün içerisinde 8, 5-6 gün içerisinde ise 100 hücreye kadar bölünerek büyür. Yeteri düzeyde geliştiği gözlemlenen embriyolar transfer işlemi için hazırlanır. Embriyoların sağlık durumunun en net şekilde belirlenebilmesi için PGT prosedürü de uygulanabilir.

6. Embriyo transferi: Bu işlem yumurta alımından 2-7 gün içerisinde gerçekleşir. İşlem ağrısızdır, bu nedenle anestezi uygulanmaz. Ultrason eşliğinde rahime dek ilerletilen kateter yardımıyla embriyolar bırakılır ve işlem tamamlanır. Embriyo transferi sonrasında anne adayı 3 gün dinlenmelidir. Transfer sonrasında duş alınabilir. Enfeksiyon riski nedeniyle yüzme tavsiye edilmez. Ağır sporlardan uzak durulmalı, ağır şeyler kaldırılmamalıdır. Kurşun içeren boya ve sıvılara maruz kalınmamalıdır. Sigara ve alkol kesinlikle kullanılmamalıdır. İki hafta süreyle cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Pastörize olmayan (çiğ) süt ve taze peynir, listeria enfeksiyonlarına neden olabileceğinden tüketilmemelidir. Bunun haricinde progesteron ilaçları ve doktorun tavsiye ettiği diğer ilaçlar düzenli olarak alınmalıdır.

7. Gebelik testi: Transfer sonrasındaki 12. günde kandan gebelik testi yapılabilir.

Yukarıda bahsedilen konular haricinde, doktorunuz sizin genel sağlık durumunuza göre gerekli yönlendirmeleri yapacaktır. Doktorunuzun yönlendirmelerine harfiyen uymanız tüp bebek tedavisinin başarısı açısından çok önemlidir.

Kıbrıs’ta tüp bebek tedavisi ile ilgili tüm sorularınız için +90 548 859 90 00 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz

Kategoriler

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Hastalarımızın Kaleminden

Onlar British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi ile en büyük hayallerini gerçeğe dönüştürdüler.

Başarı Hikayeleri

Yumurta Donörünüzü Seçin

Donör arama sistemimizle kriterlerinize uygun donörü hemen seçebilirsiniz.

İdeal Donörünüzü Bulun

Oxford Üniversitesi
Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği