Blog

Erken Menopoz Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Erken Menopoz Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Menopoz, yumurtalık fonksiyonlarının kaybı sonucu adet kanamalarının kalıcı olarak kesilmesidir. Menopoz yaşı dünyada ortalama 51 olarak hesaplanmıştır. Ancak sigara kullananlar kullanmayanlara göre 1-2 yıl daha erken menopoza girebilirler. Bir kadında görülen adet döngüsünün, 35 yaşından daha erken zaman içerisinde kalıcı olarak kesilmesi durumuna, erken menopoz denir. Bazı kadınlar yumurta hücrelerinde bozukluk yaratan sebeplerden dolayı menopoza erken yaşlarda girilebilir. Adet döngüsünün 35 yaşından önce kesilmesi durumu olan erken menopoz uzun vadede kısırlık, osteoporoz, kardiyovasküler hastalıklar ve felç gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor.

Erken Menopuzun Nedenleri;

• Genetik
• Sigara İçmek
• Çok zayıf veya çok kilolu olmak
• Stres
• Beslenme şekli
• Egzersiz yapmamak
• Çeşitli kimyasallar
• Otoimmün (bağışıklık sistemi) hastalıklar (tiroit, romatoid gibi)
• Kanser tedavisi
• Cerrahi nedenler erken menopoz nedenleri arasında sayılabilir.

Erken menopuzun belirtileri;

Adet düzenin bozulması; Adet döngüsünün aralarında kısalmalar söz konusudur. Adetler seyrekleşmeye başlar ve zamanla adetler kesilir. Yumurtalamada azalma olur, bu dönemde hamile kalma ihtimali yok denecek kadar azalmaktadır.

Psikolojik bozukluklar; Ruhsal gerginlik, sıkıntı, huzursuzluk, sinirlilik ve uykusuzluk gibi belirtiler görülebilir.

Diğer nedenler; Ateş basması, çarpıntı, vajinada kuruluk, ağrılı cinsel ilişki gibi klasik menopoz belirtileri de görülebilir. Ayrıca kemik erimesi, bağışıklık sistemindeki sorunlar gibi uzun vadede gelişen gizli sorunlar da menopozun belirtileri arasındadır.

Menopoz belirtileri olan kadınlar doktora başvurdukları zaman menopozun kesin tanısını koymak için bazı kan tahlilleri uygulanır. Erken menopozda ilaç tedavisinin yanı sıra psikolojik bir destek alınması da önerilir. Kadının menopoz yaşı, annesiyle hemen hemen aynıdır. Ailede erken menopoz öyküsü olan kadınların mutlaka yumurtalık rezervlerinin (amh) kontrolünü yaptırması ve gerekli önlemleri küçük yaştan itibaren alması gerekmektedir. (Yumurta dondurma ile ilgili yazımıza buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.)

Erken menopoz dönemi nadir rastlanan bir durum olsa dahi, ilerleyen dönemlerde çocuk sahibi olmayı düşünen kişilerin, her yıl rutin olarak doktorlarına giderek, yumurtalık rezervi (doğurganlık) ölçümlerini yaptırmaları gerekmektedir.

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

  Hastalarımızın Kaleminden

  Onlar British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi ile en büyük hayallerini gerçeğe dönüştürdüler.

  Başarı Hikayeleri

  Yumurta Donörünüzü Seçin

  Donör arama sistemimizle kriterlerinize uygun donörü hemen seçebilirsiniz.

  İdeal Donörünüzü Bulun

  Oxford Üniversitesi
  Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği