Blog

Embriyo Transferi Nasıl Yapılır?

Embriyo Transferi Nasıl Yapılır?

Embriyo transferi, tüp bebek işleminin son ve en önemli basamağıdır. Bu yüzden çiftler tedaviye başlamadan önce tüp bebek merkez seçimlerini, uzman doktorların tecrübesini ve başarılı doğum oranlarını iyice araştırarak tercih yapmalıdır.

Anne adayından alınan yumurta ve baba adayından alınan sperm laboratuvar ortamında döllenir. Döllenen embriyoların gelişim aşamaları takip edilir ve transfere en uygun, gebelik şansı en yüksek embriyo anne adayına transfer edilir. Genellikle 3. veya 5. gün embriyosu kullanılır. Embriyo transferi hangi gün yapılırsa yapılsın her hasta kendi içinde özel olarak değerlendirilmeli, transfer öncesi rahim için transfer uygun olup olmadığı iyi kontrol edilmelidir.

Embriyo transferi işlemi için anne adayının idrara sıkışık olması gerekir. Çünkü mesanenin dolu olması daha temiz bir ultrason görüntüsü oluşmasını sağlar. Karından (abdominal) yapılan ultrason eşliğinde önceden karar verilen sayıda kaliteli embriyo rahim ağzından ince bir katater ile bırakılır. Embriyo transfer işlemi ağrılı bir işlem değildir ve anestezi gerektirmez. İşlem yaklaşık 5- 10 dakika sürmektedir. İşlem sonrası rahim içini desteklemek için enjeksiyon veya fitil şeklinde hormon ilaçları verilir. Gebelik oluştuğu takdirde bu destek gebeliğin 10. haftasına kadar doktorun kontrol ve bilgisinde devam eder.

Transfer işleminden sonra anne adayı ortalama yarım saat istirahat eder ve sonrasında klinikten ayrılabilir. Transfer işleminden sonra anne adayı günlük yaşantısına dönebilir. Bu süreçte önemli olan anne adayının kendisini aşırı derecede yoracak aktivitelerden kaçınmasıdır. Embriyo transferi sonrasında hastalar, çok stresli bir ortam olmadığı ve üreme sağlığına zarar verebilecek kimyasallara maruz kalmadıkları sürece iş hayatlarına ve normal günlük yaşantılarına geri dönebilirler.

Embriyo transferi sonrası 11. günde kandan gebelik testi yapılarak gebelik sonucu öğrenilir. Test sonucu pozitif olan kişilerden 2 gün sonra testi tekrar yapması istenir. Çıkan değerlerdeki artışa göre sağlıklı bir gebelik olup olmadığı belirlenebilir.

Kıbrıs’taki tek tüp bebek hastanesi olarak tüp bebek ve donasyon tedavilerinde uzmanlaşmış ekibimizle başarımızı 23 yılda 50 binden fazla sağlıklı bebeğimizle kanıtladık.

Gelin sizi de hayallerinize kavuşturalım.

Kategoriler

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Hastalarımızın Kaleminden

Onlar British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi ile en büyük hayallerini gerçeğe dönüştürdüler.

Başarı Hikayeleri

Yumurta Donörünüzü Seçin

Donör arama sistemimizle kriterlerinize uygun donörü hemen seçebilirsiniz.

İdeal Donörünüzü Bulun

Oxford Üniversitesi
Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği