Blog

Embriyo Donasyonu Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

Embriyo Donasyonu Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

Embriyo donasyonu, çiftlerin her ikisine de infertilite teşhisi konması durumunda uygulanan bir tüp bebek yöntemidir. Çiftler, düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye girmelerine rağmen bir yılın sonunda çocuk sahibi olamadıklarında yapılan pek çok laboratuvar ve radyolojik tetkikin ardından kısırlık teşhisi alır. Bu durumda çocuk sahibi olabilmek için hastaneye başvurduklarında ayrıntılı olarak sağlık taramasından geçerler. Çiftlerin her ikisi de normal yollardan gebelik sağlamaya uygun olmayabilir. Fiziksel olarak gebeliğe engel olan durum saptandıktan sonra embriyo donasyonuna karar verilebilir.

Embriyo Donasyonu Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

Embriyo donasyonunda çiftlerin dikkat etmesi gerekenlerin başında yumurta ve sperm donörünün seçimi, alınan yumurta ve spermin kalitesi gelir. Ardından seçecekleri hastanenin ve personelin bu alandaki tecrübesi, uzman hekimleri, teknolojik yeterliliği, başarı oranları, donasyonun uygulanacağı hastanenin konumu, ulaşım ve konaklama kolaylığı da tercih esnasında göz önünde bulundurulması gerekenler arasındadır. Ayrıca embriyo donasyonunun yapılacağı hastanenin gizlilik konusunda son derece hassas olması da mutlaka göz önünde bulundurulması gereken bir kriterdir.

Embriyo Nedir?

Kadın yumurtası ile erkek sperm hücresinin sağlıklı bir şekilde bir araya gelerek döllenmesi sonucu zigot olarak tanımlanan döllenmiş yumurta meydana gelir. Oluşan bu hücre, iki ayrı çekirdekten oluşur ve her iki yapı da farklı kromozomal özelliğe sahiptir. Bu yapının eşleşmeye başlaması ile mitoz bölünme başlar. Zigot, mitoz olarak yani, bölünerek çoğalan hücre yapısını oluşturmaya ve hücre sayısını artırmaya başlaması aşamasına embriyo denir. Bölünmenin sürekli olarak katlanmasının devam etmesi gerekir.

Mitoz bölünmenin 5. ya da 6. gününde meydana gelen yapıya blastokist adı verilir. Blastokist aşamasına ulaşılmasından sonraki iki gün, embriyo rahme tutunur. Embriyonun, rahim içine tutunmasının ardından geçen 8 haftalık süreç embriyonal dönemdir ve bu dönemin ilk 6 haftası tek hücreli dönemdir. 6. haftadan sonra hücreler ayrışmaya başlar. Hamileliğin 10. haftasında embriyonal dönem sonlanarak fetal dönem başlar.

Embriyo Donasyonu Nedir ve Kimlere Uygulanır?

Yapılan tetkik ve incelemeler sonucu çiftlerin her ikisinden de üreme için gerekli olan yumurta ve sperm elde edilememesi durumunda embriyo nakli uygulanır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, kadından sağlıklı yumurta, erkekten de canlı sperm elde edilip edilemeyeceğidir. Çiftlerin her ikisinde de üreme için sağlıklı yumurta ve sperm bulunmuyorsa; çiftler psikolojik olarak hazır ise embriyo donasyonu sürecini başlatabilirler. Embriyo donasyonu kaba hatları ile yumurta donöründen alınan yumurta ile sperm donöründen alınan sperm hücresinin, laboratuvar ortamında bir araya getirilmesi ile oluşturulan embriyonun, uygun zamanda anne adayının rahmine transfer edilmesi yoluyla gebeliğin sağlanması yöntemidir.

Bir tüp bebek tedavi yöntemi olan embriyo donasyonunda yumurta ve spermden oluşan her iki üreme hücresi de donörlerden alındığından, yapılan işlem sperm donasyonu ve yumurta donasyonu ile oldukça benzerdir. Tedavi, üreme hücrelerinin seçimi ile başlar. Bu noktada dikkat edilmesi gereken hasta gizliliğinin üst seviyede olup olmadığıdır. British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi’nde yapılan embriyo donasyonu, diğer tüm donasyon işlemlerinde olduğu gibi katı gizlilik kuralları dahilinde yapılır. Üreme hücrelerinin alındığı donörler ile donasyonun uygulanacağı çift asla birbirini görmez, tanımaz, kişisel ve iletişim bilgilerine sahip olmaz. Donasyon işlemi sonrasında çift, çocuğun yasal anne babası olur. Böylece ileride oluşacak hukuksal problemlerin önüne geçilmiş olur.

Embriyo Donasyonu Nasıl Uygulanır?

Embriyo nakli sürecinin başlangıç aşaması çiftlerin karar vermesi ile başlar. Çiftler kapsamlı olarak sağlık kontrolünden geçirilir ve sağlıklı üreme hücresi elde edilip edilemeyeceği kontrol edilir. Sağlıklı, üremeye uygun yumurta ve sperm elde edilemeyeceği kesinleştikten sonra bir tür tüp bebek tedavi yöntemi olan embriyo donasyonu süreci başlar. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, ayrıntılı olarak yumurta ve spermin üremeye uygun olup olmadığının incelenmesidir. British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi’nde bu husus titizlikle, uzman hekimler tarafınca yürütülmektedir.

Embriyo donasyonuna karar verilmesinin ardından donör belirleme aşamasına geçilir. Anne ve baba adayı birlikte bilgisayar üzerinde yer alan ve bu iş için özel olarak geliştirilmiş yazılım sayesinde kolaylıkla seçim yapabilirler. Her iki donör seçiminde de anne ve baba adayına fiziksel benzerlik tercih edilebileceği gibi etnik köken, yaş, boy, kilo, ten, göz, ve saç rengi gibi fiziksel özellikleri arasından seçim yapılabilir. Tüm bunlara ek olarak donörlerin kişisel özellikleri ve hatta arzu edilmesi durumunda mesleki kariyerleri, özel yetenekleri ve hobileri arasından da tercih yapılabilir.

Seçim tamamlandıktan sonra anne adayı eğer âdet görüyor ise donör ile âdet dönemleri senkronize edilir. Eğer menopoz ya da diğer sebeplerden ötürü âdet görmüyor ise tedaviye hemen başlanır. Anne adayı, rahim duvarının kalınlaşması ve gebeliğe uygun hâle getirilmesi için yaklaşık 2 hafta ilaç tedavisi alır. Bu sırada donöre de yumurta gelişimi ve olgunlaşması için enjeksiyon yapılır. Donörden yumurtaların toplanmasının ardından, sperm bankasından getirilen sperm ile yumurta laboratuvar ortamında bir araya getirilir ve döllenme sağlanır. Bu aşamada oluşan embriyo anne adayının rahmine anestezi almaksızın, ağrısız ve acısız olarak ultrason kullanılarak nakledilir. Böylece embriyo transferi tamamlanmış olur. Transferden sonraki 12. günde, hamileliğin oluşup oluşmadığını kontrol etmek için anne adayının kanında Beta ‌HCG düzeyi kontrol edilir. Tüm bu süreç boyunca hastane ekibinin bu alanda uzman ve deneyimli olması önemlidir.

Embriyo Donasyonunun Başarı Oranı Nedir?

Hastanemizde embriyo donasyonu yaptıranlarda Avrupa standartlarının üzerinde başarı oranlarına sahibiz. Donörlerin genç, sağlıklı ve kötü alışkanlıkları bulunmayan kişilerden seçilmiş olması, uzman kadro ve yüksek teknolojik cihazların kullanılması bu başarı oranını oluşturan sebeplerdendir.

Embriyo Donasyonu İçin Neden Kıbrıs’ı Seçmeli?

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’nde yapılan tüm donasyon süreçlerinde olduğu gibi embriyo donasyonunda da kişisel bilgilerin gizliliği en üst seviyededir. Tüm süreç boyunca çift ve donörler asla birbirini görmez ve tanımaz. Aynı zamanda Avrupa ülkelerine göre ulaşım ve konaklama fiyatlarının uygun olması da önemlidir. British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi, Kıbrıs’ın en büyük yumurta donör havuzuna sahip hastanesidir. Böylece donör seçimi aşamasında pek çok farklı kriter arasından seçim yapmak mümkündür. Donasyon sürecinde kullanılan sperm, kalite sertifikalı Avrupa sperm bankaları kullanılmaktadır. Seçilecek yumurta ve sperm sayısının fazla olması da embriyo donasyonu sürecinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Böylece çiftler kendi kriterleri doğrultusunda seçim yapabilmektedir.

Embriyo donasyonu ve aklınıza takılan diğer tüm sorularınız için +90 548 859 90 00 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

  Hastalarımızın Kaleminden

  Onlar British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi ile en büyük hayallerini gerçeğe dönüştürdüler.

  Başarı Hikayeleri

  Yumurta Donörünüzü Seçin

  Donör arama sistemimizle kriterlerinize uygun donörü hemen seçebilirsiniz.

  İdeal Donörünüzü Bulun

  Oxford Üniversitesi
  Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği