Blog

Embriyo Donasyonu Nedir?

Embriyo Donasyonu Nedir?

Günümüzün en önemli sorunlarının başında gelen infertilite, (kısırlık) her geçen gün daha çok çifti ilgilendiren bir konu haline gelmiştir. Çeşitli sebeplerle gebelik elde edememiş çiftler son çare olarak donasyon işlemine başvurmaktadır. Kadında yumurta erkekte de sperm bulunmadığı yani hem sperm hem de yumurta ile gebelik elde etmemin mümkün olmadığı durumlarda çiftlerimizin başvurduğu yardımcı üreme yöntemi embriyo donasyonudur.

Erken menopoz, azospermi gibi çiftin her ikisinde de infertilite sorunu varsa embriyo donasyonu yöntemi uygulanabilir. Genetik hastalık taşıyan ve bunu çocuklarına geçirme riski olan çiftler de embriyo donasyonuna başvurabilirler. Embriyo donasyonu tedavisinde, donör seçimi sürecinde hem çiftin hem de vericilerin kişisel bilgileri %100 gizlilik içerisinde tutulmakta, böylece çiftlerin aklında hiçbir soru işareti kalmamaktadır.

Bu durumda anne adayının rahimi ilaçlar kullandırtılarak hazırlanır ve uygun günde önceden bağışlanmış embriyolardan rahime transfer yapılır. Transferden 12 gün sonra kandan gebelik testi yapılır. Embriyo donasyonu, anne adayının hamilelik duygusunu yaşamasını ve bebeği ile duygusal bağ oluşturmasını sağlar. Ayrıca anne adayımız bebeği karnında taşıdığı dönemde, bebek annenin kordan bağından beslendiği için RNA’sını ve epigenetiğini de bebeğe geçirmektedir.

Embriyo donasyonu; hem sperm hem de yumurta bağışçısından alınan üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenerek elde edilen embriyonun anne adayının rahmine transfer edilmesi işlemdir.

Embriyo Donasyonu Kimlere Uygulanır

 • Hiçbir şekilde yumurta ve sperm elde edilemeyen çiftlere
 • Erken menopoza girmiş kadınlara
 • Sürekli düşükleri olan kadınlara
 • Azospermi olan erkeklere
 • Genetik hastalık taşıyan ve bunu çocuklarına bulaştırma riski olan çiftlere
 • Birçok kez denemesine rağmen sağlıklı yumurta ve sperm hücresi elde edilemeyen çiftlere
 • Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan çiftlere uygulanabilir.

Not: Bölgenin en geniş donör havuzuna sahip hastanesi olduğumuz için donörlerimizi seçerken sadece yumurta ve sperm kalitesine bakmıyoruz. Aynı zamanda sağlık durumlarını da tarayarak en kaliteli donörleri seçiyoruz.

Aklınıza gelebilecek tüm sorular için ekibimize mail ya da WhatsApp yolu ile ulaşabilirsiniz.

Mail: info@kibristupbebek.com

WhatsApp: +90 0548 850 6570

WhatsApp: +90 548 882 25 00

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

  Hastalarımızın Kaleminden

  Onlar British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi ile en büyük hayallerini gerçeğe dönüştürdüler.

  Başarı Hikayeleri

  Yumurta Donörünüzü Seçin

  Donör arama sistemimizle kriterlerinize uygun donörü hemen seçebilirsiniz.

  İdeal Donörünüzü Bulun

  Oxford Üniversitesi
  Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği