Blog

Donasyon ile Hamilelikte Psikolojik Süreçler

Donasyon ile Hamilelikte Psikolojik Süreçler

Donasyon tedavisine başvurmadan önce çiftler, hayallerini kurdukları bebeğe, bilinen yollarla ulaşamamanın yasını tutarlar. Burada önemli olan bu kaybın, yani bebeğe ulaşamamanın çiftler için ne anlama geldiğidir. Bazı çiftler, tedavilerinin olumsuz olma durumunda donasyona ihtiyaç duyabileceklerinin farkındadırlar; bazıları ise doktorlarının bunu seçenek olarak sunmaları karşısında şaşırmış, üzgün ya da korku dolu hissedebilirler. Bunlarla birlikte donasyon tedavisi ile karşı karşıya olan çiftler genellikle yakınları tarafından yanlış anlaşılma korkusu, gerçek anne ya da babanın kim olduğuna yönelik sorularla karşılaşma korkusu ile çocuklarına yönelik başkalarının tutumlarına karşı duydukları endişeler ve dini, kültürel yapılanmaların getirdiği endişeler ile baş etmek durumunda kalabilirler.

Donasyon kararı alan birçok çift öncelikle kendilerine benzeyen en iyi donörü bulma odaklı araştırmalara girişir. Fakat şu bir gerçektir ki genlerin çocuğun içinde kendini ifade etme biçimi asla önceden bilinemez.

Bebek ile bağlanma konusuna yönelik endişeler yaşayabilir anne adayları. Hamilelik sürecinde ise bu endişeler gittikçe azalır. Anne adaylarının bu endişeleri yaşamaları çok olağandır. Fakat donasyon yöntemiyle gebe kalmak, bebeğinizle aranızda bağınızın olmayacağı anlamına asla gelmez.

Çiftleri donasyon sürecinde endişelendiren bir diğer konu ise diğer insanlara bunu nasıl açıklayacaklarıdır. Bazı hastalar, diğerlerine bu konuyla ilgili açıklama yapmaktan endişe duymazken bazıları yalnızca çok yakın olduklarına konuyu açabilmektedirler.

Yürütülen araştırmalar, çocuğun da annenin de hormonlar ve içgüdüler sayesinde normal gebeliklerden farklılık yaşamadıklarını ortaya koymuştur.

Daha önce 2 kere tüp bebek tedavisi görmüş ve başarısızlıkla sonuçlanmış bir hasta bu tedavinin ardından yumurta donasyonu ile çocuk sahibi olmuştur. Bu sürece kolaylıkla atılamadığını öncesinde internet üzerinden yumurta donasyon ile çocuk sahibi olmuş annelerle iletişime geçerek kendini hazırlama aşamasına geçtiğini bildirmiştir. Bu görüşmeler onun için oldukça faydalı bir yönlendirme sağlamıştır. Buna rağmen işlem öncesinde “ya yanlış bir şey yapıyorsam” endişesinin devam ettiğini de dile getirmiştir. Bunlar üzerine şu düşüncenin onu yüreklendirdiğini ifade etmiştir. “Bana bu imkanı sağlayan donör (verici) beni tanımayan, asla tanımayacak ve tamamen bana yabancı biri ve bana yardım edebilmek için fizyolojik olarak hazırlanıyor. Ben çocuğuma miras kalacak özelliklerden hangisini istiyorum? Kendi saç rengimde olmasını mı, yoksa tanımadığı bir yabancıya yardım edecek özveriye sahip bir donörün karakteristik özelliklerini mi?”. Bu düşünceler, yumurta donasyonu konusundaki fikirlerini oldukça şekillendirmiştir ve hastanın yumurta donasyonu tedavisi sonucunda bir kız çocuğu dünyaya gelmiştir.

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

  Hastalarımızın Kaleminden

  Onlar British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi ile en büyük hayallerini gerçeğe dönüştürdüler.

  Başarı Hikayeleri

  Yumurta Donörünüzü Seçin

  Donör arama sistemimizle kriterlerinize uygun donörü hemen seçebilirsiniz.

  İdeal Donörünüzü Bulun

  Oxford Üniversitesi
  Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği