Blog

Bebek Sahibi Olabilmek İçin Seçeneklerden Biri: Yumurta Donasyonu

Bebek Sahibi Olabilmek İçin Seçeneklerden Biri: Yumurta Donasyonu

Yapılan tüm incelemelere ve uygulanan tedaviler kendi çocuğunuza sahip olamayacağınızı ortaya koyduysa, çocuk sahibi olmak için bazı soruları kendinize sormalısınız. Çiftlerden sadece birinin biyolojik ebeveyn olmasını kabul edebilecek misiniz? Farklı bir alternatif evlat edinmeyi düşünür müsünüz?

Ne zaman yumurta nakli uygulanabilir?

Bebek sahibi olma noktasında sorun kadına bağlı nedenlerse ve ameliyat, kemoterapi, erken menopoz nedeniyle yumurta üretilemiyorsa, bebek beklemenin tek yolu yumurta bağışından faydalanmak olabilir.

Yumurta bağışı (nakli) aynı zamanda, 40 yaşın üstünde yumurta kalitesi giderek düşen, genetik bir bozukluğu bebeğe geçirme ihtimali bulunan kadınlar için de düşünülebilecek bir seçenek.

Bir donörün yumurtasını kullansanız bile, gebeliğiniz ve doğum sırasında hem siz hem de eşiniz bebekle bir bağ kurabilirsiniz. Bebeğinizin genlerinin yarısı eşinizden gelecek. Ayrıca unutmayın her ikiniz birden bebeğinizin yasal ebeveynleri olacaksınız. Ancak yumurta donasyonunda da, sperm donasyonunda olduğu gibi tüm detayları uzun uzadıya birlikte düşünüp değerlendirmeniz gerekir.

Danışmanlık almaktan çekinmeyin

Yumurta donasyonu işleminden önce ve işlem sırasında duygusal, sosyal, yasal ve yumurta donasyonu fiyatları konularında danışmanlık almaktan çekinmeyin. Sperm bağışında olduğu gibi bu konuyu kendinize saklayabilir ve kimseye bilgi vermeyebilirsiniz. Unutmamanız gereken nokta, yumurta donasyonu gibi karmaşık sorunları tüm ayrıntılarıyla düşünmeli ve verdiğiniz karardan her ikiniz de emin ve mutlu olmalısınız.

Yumurta donasyonu işlemi hangi aşamaları kapsar?

Donör, yumurta toplama zamanına kadar tüp bebek tedavisi görür. Bundan sonra da yumurtalar eşinizin spermiyle döllenir. Anne adayının transfer için hazır hale gelmesi beklenir ve bu sürede yumurtalar dondurulur. Eğer anne adayının adet döngüsü donörünküyle eş zamanlı hale getiriydiyse, bu işlemler aynı anda da yapılabilir.

Yumurta bağışı ile uygulanan tüp bebek tedavisinin başarı oranları çok yüksektir. Çünkü yumurtalar 35 yaşın altındaki kadınlardan alınır. Aynı zamanda anne adayı da ovulasyon ilaç tedavisi görmez. Bu da şu anlama gelmektedir, implantasyonu desteklemek için östrojen verilmiş olsa bile, endometriyum daha doğal bir haldedir.

Bununla birlikte yumurta bağışı işlemi duygusal açıdan huzursuzluk yaratabilir, bağışçının yeterli sayıda yumurta üretebileceğinden endişe duyabilirsiniz. Ancak, renk, tip ve karakteristik özellikleriyle sizinkiyle eşleşen isimsiz bir donörden almanız daha sağlıklı olacaktır.

Bu süreçte dikkat edilmesi gerekenler?

  • Yumurta donasyonu işlemi mantıklı bir çözüm olsa da bu kararı eşler olarak birlikte karar verin.
  • Tüm aşamaları ayrıntılı bir şekilde konuşun. Eğer eşiniz sıcak bakmıyorsanız eşinize baskı yapmayın.
  • Her aşamada danışmanlık almaktan çekinmeyin.
  • Donasyon işleminizi siz istemediğiniz sürece kimsenin bilmesi gerekmez.

Kategoriler

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Hastalarımızın Kaleminden

Onlar British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi ile en büyük hayallerini gerçeğe dönüştürdüler.

Başarı Hikayeleri

Yumurta Donörünüzü Seçin

Donör arama sistemimizle kriterlerinize uygun donörü hemen seçebilirsiniz.

İdeal Donörünüzü Bulun

Oxford Üniversitesi
Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği