Blog

Baba Olma Seçeneklerinden Biri; Sperm Nakli (Donasyonu)

Baba Olma Seçeneklerinden Biri; Sperm Nakli (Donasyonu)

Erkeklerde menide hiç sperm üretimi olamayabilir. Böyle durumlarda baba olmak isteyen çiftlerde genellikle testisten iğne ile çekilerek (TESA Yöntemi) ya da parça alınarak (TESE Yöntemi) içinden sperm alınır. Birkaç denemede başarılı sonuç alınamamışsa diğer bir yardımcı üreme yöntemi olan sperm donasyonu denenebilir.

Sperm donasyonu, sperm üretimi olmayan, az olan veya mevcut sperm yapısı kaliteli bir embriyo oluşturmak için uygun olmayan, azospermi olan erkekler için uygulanan bir tüp bebek tedavi yöntemidir. Sperm donasyonunda bağışcı kan gruba ve ailenin fiziksel özelliklerine göre seçilir.

Spermler kalite sertifikaları olan bankalardan ve sağlıklı bağışçılardan alınır.

Sperm donasyonu yapacak olan çiftlerde anne adayının yumurtalıklarının hazırlanması gerekir. Anne adayına adetinin 2. veya 3. günüde göbekten yumurta geliştirici iğne tedavisine başlanır. Belirli aralıklarla anne adayının yumurta gelişimi takip edilir. Bu tedavi kişiden kişiye değişmekle birlikte ortala 7- 12 gün arasında değişir. Yumurtalar istenilen büyüklüğe ulaştığında anne adayına yumurta çatlatma iğnesi yapılır ve iğneden 36 saat sonra anestezi altında yumurta toplama (OPU) işlemi yapılır. Yumurta toplama işleminin yapıldığı gün bağışçıdan (donörden) alınan spermler de laboratuar ortamında hazır bulundurulur. Toplanan yumurtalara bağışçıdan alınan spermler enjekte edilerek dölleme işlemi yapılır. Oluşan embriyolar takip edilerek uygun günde anne rahmine transfer edilir. Transfer işlemi ağrısız bir işlemdir. Transfer işleminden 12 gün sonra kandan bakılacak gebelik testi (beta hcg) ile işlemin sonucu öğrenilir.

Kategoriler

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Hastalarımızın Kaleminden

Onlar British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi ile en büyük hayallerini gerçeğe dönüştürdüler.

Başarı Hikayeleri

Yumurta Donörünüzü Seçin

Donör arama sistemimizle kriterlerinize uygun donörü hemen seçebilirsiniz.

İdeal Donörünüzü Bulun

Oxford Üniversitesi
Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği