Fetal Redüksiyon

Fetal redüksiyon üçüz veya üstü çoğul gebeliklerde embriyolardan bir veya ikisinin kalp atışının durdurularak embriyo sayısının azaltılması anlamına gelir.

Özellikle son dönemlerde yardımcı üreme teknikleri-tüp bebek uygulamasının yaygın olarak kullanılmasına ve transfer edilen embriyo sayısına bağlı olarak çoğul gebeliklere daha sık rastlanıyor. Yani yıllardır çocuk sahibi olmaya çalışan aileler bir taraftan bu mutluluğu yaşarken diğer taraftan çoğul gebeliğin getirdiği risklerle karşı karşıya kalıyor. Çoğul gebeliğin (özellikle de üçüz ve üstü) neden olduğu en önemli durum erken doğum ve bu erken doğuma bağlı olarak bebeklerde yaşanabilecek problemler. 37. haftadan önce gerçekleşen doğumlar “erken doğum” olarak adlandırılıyor. Doğum zamanları ikiz gebelikler için ortalama 36. hafta iken, üçüz gebeliklerde 32. hafta. Özellikle 34 haftadan önce olan doğumlar beraberinde ciddi problemler getiriyor.

Bebekte erken doğum (prematürite) bağlı görülebilecek bazı problemleri şöyle sıralayabiliriz:

Ciddi akciğer problemleri
Kalp hastalıkları
Beyin kanaması
Gözde ciddi hasar
İşitme problemleri
Bağırsak problemleri (nekrotizan enterokolit gibi)
Ciddi enfeksiyon-sepsis
Anemi (kansızlık)
Sarılık

Tüm bu problemler bebeğin hayatının ileriki dönemlerini de etkileyecek kalıcı hasarlar oluşturabiliyor. Hatta bebeğin doğumundan sonra veya erken çocukluk döneminde ölümüne neden olabilecek ciddi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

İşlem Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Son yıllarda tüm dünyada tek embriyo transferi yapılması yönünde bir eğilim söz konusu. Ancak bazı hastalarda hastanın yaşı, daha önceki başarısız deneme sayısının fazla olması, düşük embriyo kalitesi veya ailenin çoğul gebelik isteği nedeniyle birden fazla embriyo transferi yapılabiliyor. İkiz gebelik kabul edilebilir bir durumken üçüz ve üstü çoğul gebeliklerde ailelere mevcut riskler anlatılarak fetal redüksiyon seçeneği sunuluyor. Redüksiyon işlemi gebeliğin 11-12. haftalarında yapılıyor. Ultrason görüntülemesi altında iğne ile annenin rahmine girilerek bebeklerden bir veya ikisinin kalbine potasyum klorür (KCL) verilip kalp atışları durduruluyor.

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Oxford Üniversitesi
Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği

Neden Bahçeci Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi?

7 Ülkede 13 Merkez
7 Ülkede 13 Merkez

Sadece Kıbrıs’ta değil, 7 ülkede bulunan 13 merkezimizde binlerce hastamızın hayalini gerçeğe dönüştürüyoruz.

HAKKIMIZDA

Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu
Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu

1800’den fazla sağlıklı donörümüzle bölgenin en geniş donör havuzuna sahibiz.

ONLINE DONÖR ARAMA

Başarı Artıran Yöntemler
Başarı Artıran Yöntemler

Gebelik oranını artıran ERA testi, en kaliteli spermlerin seçilmesini sağlayan IMSI gibi başarıyı artıran teknolojilere sahibiz.

DETAYLI BİLGİ

Sperm ve Embriyolarınız Koruma Altında
Sperm ve Embriyolarınız Koruma Altında

Bahçeci Max E-Güvenlik ve Dijital Doğrulama Sistemleri sayesinde, sperm ve embriyolarınızın karışma riskine karşı titizlikle korunuyor.

DEVAMINI OKUYUN

%98’e * Varan<br />Sağlıklı Gebelik Oranı
%98’e * Varan
Sağlıklı Gebelik Oranı

Kıbrıs’ta sadece Bahçeci’de uygulanan gelişmiş testler sayesinde %98’e * varan sağlıklı gebelik oranı.

BAŞARI ORANLARI

Kıbrıs’ta Sadece Bahçeci’de Uygulanan CGT Testi
Kıbrıs’ta Sadece Bahçeci’de Uygulanan CGT Testi

1.600’ün üzerinde genetik tarama sunan CGT testi (Recombine) ile donasyon tedavisinde en sağlıklı ve en güvenli tedaviyi sunuyoruz.

CGT TESTİ

Yumurta donörünüzü hemen seçin

1800’ün üzerinde sağlıklı donörü ile Kıbrıs’ın en geniş donör havuzundan kriterlerinize uygun sağlıklı yumurtayı hemen seçebilirsiniz.