Emma ve Alice Testleri

EMMA ve ALICE Testleri Nedir?

EMMA ve ALICE testleri, rahim dokusunu detaylı olarak inceleme imkanı sunan ve böylece gebelik başarısını ciddi oranda artıran iki yeni uygulamadır. Dünyanın önde gelen tüp bebek merkezleri ile aynı anda hastanemizde uygulamaya başladığımız bu iki test, özellikle embriyonun rahme tutunmasında problem yaşanan vakalarda ve tekrarlayan düşüklerde gebelik başarısını artırıyor.
Tüp bebek başarısını artıran EMMA ve ALICE testleri Kıbrıs’ta ilk kez ve sadece hastanemizde uygulanmaktadır.

EMMA ve ALICE Gebelik Başarısını Nasıl Artırıyor?

Tüp bebek tedavisinin başarılı sonuçlanması için sağlıklı bir embriyo kadar rahim içinin de sağlıklı olması son derece önemlidir. Yakın bir zamana kadar rahim içinin tamamen mikroplardan arınmış, steril bir ortam olduğu düşünülüyordu. Son dönemde yapılan klinik çalışmalar, rahim içerisinde çeşitli mikroplar/bakteriler olduğunu gösterdi. Bu mikropların bir kısmı zararlıyken bir kısmı da gebeliğin oluşması için yararlı organizmalardır. Rahim içerisindeki bu yararlı mikroplara laktobasil denmektedir. Laktobasiller hem gebeliğin oluşumunu hem de sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlamaktadır. Yani embriyonun sağlıklı şekilde gelişebilmesi için bu mikropların bulunduğu bir rahim içi ortamına ihtiyacı vardır.
EMMA testi, bu ve benzeri yararlı mikropların rahim içindeki yoğunluğunu saptayabilmekte ve embriyo transferi için en doğru zamanın belirlenmesini sağlamaktadır. Test sonuçlarına göre eğer rahim içerisindeki mikrobik çeşitlilik embriyonun tutunması için uygun değilse, transfer işlemi gerçekleştirilmez. Bu aşamada ek bir tedavi başlatılır ve rahim içi uygun hale geldiğinde transfer gerçekleştirilir.

Rahim içerisinde hem zararlı hem yararlı mikroplar olduğundan bahsetmiştik. ALICE testi rahim içerisindeki zararlı mikropların oranını ortaya koymamızı sağlıyor. Tekrarlayan düşükler ve tekrarlayan başarısız tüp bebek denemeleri yaşayan hastaların yaklaşık %25’inde kronik endometrit (rahim içi iltihabı) sorunu bulunmaktadır. Rahim içi iltihaplanması genellikle herhangi bir bulgu vermediğinden ve klasik yöntemlerle tanısı oldukça yetersiz olduğu için tedavilerde genellikle es geçilmektedir. Alice testi sayesinde kronik endometrit oluşturan zararlı mikropların varlığı ve rahim içerisinde hangi yoğunlukta bulunduğu tespit edilebilmektedir. Rahim içi iltihaplanması saptandığı durumda öncelikle buna yönelik tedavi yapılmakta ve rahim sağlıklı bir hale geldiğinde embriyo transferi gerçekleştirilmektedir.

ALICE ve EMMA Testleri Nasıl Uygulanıyor?

Alice ve Emma testleri tüp bebek tedavisi öncesinde adetin 15. ila 25. günleri arasında alınan bir endometriyal biyopsi (rahim iç zarı biyopsisi) ile gerçekleştirilir. Alınan biyopsi örneğinden elde edilen DNA molekülleri içerisinde, rahim içinde varlık gösteren mikrobiotanın detaylı analizi yapılır. Eğer rahim içi mikrobiota embriyo transferi için uygun değilse ek tedaviye geçilir. Hastaya özel olarak planlanan antibiyotik ve probiyotik tedavileri ile rahim içi sağlıklı hale getirilir.

Emma ve Alice testleri ERA testi ile birlikte kombine olarak da kullanılabilir (EndomeTRIO) ve böylece embriyo transferi öncesinde rahim ortamının mümkün olan en kapsamlı moleküler ve genetik haritası çıkarılabilir.

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Oxford Üniversitesi
Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği

Neden Bahçeci Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi?

7 Ülkede 13 Merkez
7 Ülkede 13 Merkez

Sadece Kıbrıs’ta değil, 7 ülkede bulunan 13 merkezimizde binlerce hastamızın hayalini gerçeğe dönüştürüyoruz.

HAKKIMIZDA

Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu
Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu

1800’den fazla sağlıklı donörümüzle bölgenin en geniş donör havuzuna sahibiz.

ONLINE DONÖR ARAMA

Başarı Artıran Yöntemler
Başarı Artıran Yöntemler

Gebelik oranını artıran ERA testi, en kaliteli spermlerin seçilmesini sağlayan IMSI gibi başarıyı artıran teknolojilere sahibiz.

DETAYLI BİLGİ

Sperm ve Embriyolarınız Koruma Altında
Sperm ve Embriyolarınız Koruma Altında

Bahçeci Max E-Güvenlik ve Dijital Doğrulama Sistemleri sayesinde, sperm ve embriyolarınızın karışma riskine karşı titizlikle korunuyor.

DEVAMINI OKUYUN

%98’e * Varan<br />Sağlıklı Gebelik Oranı
%98’e * Varan
Sağlıklı Gebelik Oranı

Kıbrıs’ta sadece Bahçeci’de uygulanan gelişmiş testler sayesinde %98’e * varan sağlıklı gebelik oranı.

BAŞARI ORANLARI

Kıbrıs’ta Sadece Bahçeci’de Uygulanan CGT Testi
Kıbrıs’ta Sadece Bahçeci’de Uygulanan CGT Testi

1.600’ün üzerinde genetik tarama sunan CGT testi (Recombine) ile donasyon tedavisinde en sağlıklı ve en güvenli tedaviyi sunuyoruz.

CGT TESTİ

Yumurta donörünüzü hemen seçin

1800’ün üzerinde sağlıklı donörü ile Kıbrıs’ın en geniş donör havuzundan kriterlerinize uygun sağlıklı yumurtayı hemen seçebilirsiniz.