Cinsiyet Seçimi

Cinsiyet Seçimi Nedir, Kimlere Uygulanır?

*Yakın zamanda değişen yasal mevzuatla birlikte, PGD işlemi artık cinsiyet belirleme amacıyla yapılamamakta, yalnızca genetik tarama amaçlı yapılabilmektedir.

Genetik teknolojiler sayesinde %100* doğrulukta cinsiyet seçimi yapılabilir.

Cinsiyet seçimi (cinsiyet belirleme veya cinsiyet tayini olarak da bilinir), doğacak olan çocuğun cinsiyetinin gebe kalmadan önce belirlenmesi işlemidir. Cinsiyet tayini sadece tüp bebek ve genetik tanı yöntemi ile kesin olarak yapılabiliyor. Bu işlem, çiftlere istedikleri cinsiyette çocuk sahibi olma ve aile planlaması olanağı sağlıyor.

PGT (preimplantasyon genetik tanı), tüp bebek yöntemiyle elde edilen embriyoların cinsiyetlerini %100 kesinlikte belirleyen genetik inceleme yöntemidir. Tüm dünyada kullanılan ve en etkili yöntem olan PGT ile cinsiyet belirleme işleminin başarısı bilimsel olarak %99.9 ya da %100’e yakın olarak ifade ediliyor.

Cinsiyet belirleme işlemi tüp bebek işlemiyle temelde aynı adımlara sahiptir. Tüp bebek adımlarına ek olarak yalnızca embriyolarınız genetik taramayla erkek ve dişi olarak belirlenir. Bu belirleme işlemi her ne kadar tam bir kesinliğe sahipse de işleme girecek embriyoların istatistiksel olarak yarısı istenen cinsiyete sahip olmaz. Bazen sağlıklı tüm embriyolarınız tercih etmediğiniz cinsiyette olabilir ya da tercih ettiğiniz cinsiyetteki embriyolar yeterince sağlıklı olmayabilir.

PGT testi embriyolara uygulanan bir testtir. Cinsiyet belirleme yapmak için PGT öncesi Microsort’a da başvurulabilir. Microsort yöntemiyle sperm, yumurtayı dölleyip embriyoya dönüşmeden önce ayrıştırılır. İncelenen spermlerin yumurtayı döllediklerinde ortaya çıkan embriyonun hangi cinsiyette olacağı bu yöntemle tespit edilebilir. Bu sayede genetik taramaya girecek neredeyse tüm embriyoların istenen cinsiyette olması sağlanır.

Cinsiyet Seçimi Tedavi Aşamaları

Cinsiyet seçimi işlemi 3 hafta sürer. Bu işlem için hastanemize başvuran hastalarımız isterlerse tedavi sürecini başından sonuna kadar hastanemizde geçirebilir veya bulundukları yerde uzaktan takibimizle tedavilerini gerçekleştirebilirler. Uzaktan takip ile tedavi olacak hastalarımızın yalnızca bir hafta Kıbrıs’ta bulunmaları yeterlidir. Her iki durumda da süreç benzer şekilde işler.

Öncelikle, tedaviye başlamadan önce yaptırmanız gereken tetkik ve tahliller hakkında bilgi verilir. Ön görüşme için dilerseniz günübirlik Kıbrıs’a gelebilir veya telefon/e-posta aracılığıyla bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Tedaviye kendi ülkesinde başlayacak olan hastalarımızın, öncelikle bir jinekolojik muayeneden geçmesi ve talep ettiğimiz tüm tetkik ve tahlilleri hastanemize göndermeleri gerekir. Tetkik ve tahlilleriniz doktorumuz tarafından değerlendirildikten sonra teşhisinize yönelik size özel bir tedavi programı planlanır. Ultrason ve test sonuçlarınıza göre tedavi süreciniz ve günlük kullanacağınız ilaçlar belirlenir. Ultrason takibinizi bulunduğunuz yerdeki bir doktora yaptırabilirsiniz. Ultrason sonuçlarınıza göre tedavi süreciniz ve ilaç dozlarınız doktorumuz tarafından belirlenerek size iletilir.

Adetin 2. veya 3. günü yumurta çoğaltıcı ilaç tedavisine başlanıp 12 veya 14 gün sonra anestezi altında yumurta toplama işlemi yapılır. Yumurta toplama işleminden 36 saat önce anne adayının yumurta çatlatma iğnesini yapmış olması gerekmektedir. Yumurta toplama işlemi acılı ya da ağrılı bir işlem değildir. Anne adayından yumurtaların toplandığı gün, baba adayından da sperm alınarak dölleme işlemi gerçekleştirilir. Yumurta toplama işlemi için günü birlik Kıbrıs’ta bulunmanız yeterli olacaktır.

Yumurta toplama işleminden sonra döllenen embriyolara 3. ya da 5. gün biyopsi yapılır. Embriyolar laboratuvarımızda özel işlemlerden geçirilir ve genetik açıdan incelenir. Sağlıklı ve istenilen cinsiyette olan embriyolar seçilir. Seçilen embriyolar genellikle 5. gün anne adayının rahmine transfer edilir. Transfer işlemi ağrısız bir işlemdir. Transfer işlemi için sadece anne adayının hastanemize günübirlik gelmesi yeterlidir. Transferden 12 gün sonra kandan gebelik testi yapılır.

PGD testi için embriyolara biyopsi yasal mevzuat gereği genetik bir risk öngörüldüğünde yapılabilir.

Cinsiyet seçimi için bir hafta Kıbrıs’ta konaklamanız yeterli olacaktır. Bu süre yumurta toplama işleminden, transfer işleminin bir gün sonrasına kadar olan süreyi kapsar. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi dileyen ve zaman problemi olan anne adaylarının sadece yumurta toplama ve transfer gününde günübirlik, baba adaylarının ise sadece yumurta toplama günü günübirlik hastanemizde bulunması yeterlidir.

Genetik Analiz

GENETİK ANALİZ KİMLERE UYGULANIR?
– Ailesinde genetik hastalık açısından risk taşıyan çiftlere
– İleri anne yaşı nedeniyle bebekte genetik hastalık riskinin (özellikle Down sendromu) artması durumunda
– Aile planlaması yapmak isteyen çiftlere

GENETİK ANALİZ YÖNTEMİNİN AVANTAJLARI
Genetik teknolojiler sayesinde %100* doğrulukta cinsiyet seçimi yapılabilir. İlkemiz, laboratuvarlarımızda sürekli yenilenen teknolojiyi, dünya ile aynı anda tüm merkezlerimizde kullanmak. İhtiyacınız halinde mevcut tüm kromozomların analizini yaparak pek çok genetik hastalığı da daha embriyo aşamasında tespit edilebiliyoruz.

GENETİK ANALİZ YÖNTEMİYLE CİNSİYET SEÇİMİ TEDAVİSİ
Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz cinsiyet tayini uygulamalarında, tekniğe bağlı olarak oluşan veya yanlış/hatalı tanı ve sonrasında gelişen abort veya canlı doğum oranımız %0’dır. Diğer yandan bu oranın, Avrupa genelinde faaliyet gösteren saygın tüp bebek merkezlerinde gerçekleştirilen, içerisinde cinsiyet tayini yapılan vakaların da bulunduğu hasta popülasyonunda % 0.06 olarak bildirilmektedir (**).

(**) C. Moutou, V. Goossens, E. Coonen, M. De Rycke, G. Kokkali, P. Renwick, S.B. SenGupta, K. Vesela, and J. Traeger-Synodinos. ESHRE PGD Consortium data collection XII: cycles fromJanuary to December 2009 with pregnancy follow-up to October 2010. Human Reproduction, Vol.29, No.5 pp. 880–903, 2014

Sorularınızı yöneltmek, fiyat ve süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurun, sizi arayalım.

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Oxford Üniversitesi
Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği

Neden Bahçeci Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi?

7 Ülkede 13 Merkez
7 Ülkede 13 Merkez

Sadece Kıbrıs’ta değil, 7 ülkede bulunan 13 merkezimizde binlerce hastamızın hayalini gerçeğe dönüştürüyoruz.

HAKKIMIZDA

Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu
Kıbrıs’ın En Geniş Donör Havuzu

1800’den fazla sağlıklı donörümüzle bölgenin en geniş donör havuzuna sahibiz.

ONLINE DONÖR ARAMA

Başarı Artıran Yöntemler
Başarı Artıran Yöntemler

Gebelik oranını artıran ERA testi, en kaliteli spermlerin seçilmesini sağlayan IMSI gibi başarıyı artıran teknolojilere sahibiz.

DETAYLI BİLGİ

Sperm ve Embriyolarınız Koruma Altında
Sperm ve Embriyolarınız Koruma Altında

Bahçeci Max E-Güvenlik ve Dijital Doğrulama Sistemleri sayesinde, sperm ve embriyolarınızın karışma riskine karşı titizlikle korunuyor.

DEVAMINI OKUYUN

%98’e * Varan<br />Sağlıklı Gebelik Oranı
%98’e * Varan
Sağlıklı Gebelik Oranı

Kıbrıs’ta sadece Bahçeci’de uygulanan gelişmiş testler sayesinde %98’e * varan sağlıklı gebelik oranı.

BAŞARI ORANLARI

Kıbrıs’ta Sadece Bahçeci’de Uygulanan CGT Testi
Kıbrıs’ta Sadece Bahçeci’de Uygulanan CGT Testi

1.600’ün üzerinde genetik tarama sunan CGT testi (Recombine) ile donasyon tedavisinde en sağlıklı ve en güvenli tedaviyi sunuyoruz.

CGT TESTİ

Yumurta donörünüzü hemen seçin

1800’ün üzerinde sağlıklı donörü ile Kıbrıs’ın en geniş donör havuzundan kriterlerinize uygun sağlıklı yumurtayı hemen seçebilirsiniz.