Blog

Donasyon Kararı Sürecinde Yaşanan Duygudurumla Baş Etme

Donasyon Kararı Sürecinde Yaşanan Duygudurumla Baş Etme

Donasyon seçeneği, üremeye yardımcı diğer tekniklerden olumsuz sonuç alan çiftlere, hekimleri tarafından gündeme getirilir. Donasyon konusunda hangi süreçlerden geçileceğini bilmek, adaptasyon konusunda çiftlere yardımcı olur.

Bilgilerin gizliliği konusunda emin olmak

Çiftleri genellikle bu süreçte zorlayan önemli etkenlerden biri donörün kimliğinin gizliliği konusunda güvenebileceği bir merkez bulmaktır. Merkezlerde genellikle yumurta donörlerinin kimlikleri gizli tutulur; hatta donörler, kendi yumurtalarıyla bir çocuğun dünyaya gelip gelmediğini öğrenemezler. Ancak, bu bilgiyi edinmemiş bir çift için yaşadıkları süreci kuşkulu geçirmek kaçınılmaz olacaktır. Biz bilgi güvenliğini nasıl sağlıyoruz?

Genetik materyal konusunda rahatlamak

Donasyonda dikkat edilmesi gereken bir diğer şey de genetik materyalin yarısının anne ya da babadan geldiğidir. Dolayısıyla çocuğun, çiftin kişiliğine uygun büyüyüp büyümeyeceği merak konusudur. Bu konuda yapılan psikolojik kökenli araştırmalar, çocuğun gelişiminde genetik faktörlerin yanı sıra yetiştirme tutumlarının da önemini vurgulamakta; hatta daha baskın olduğunu doğrulamaktadır. Ayrıca yürütülen araştırmalar, annenin hormonları ve içgüdüleri sayesinde, donasyon gebeliğinin hem bebek hem anne için normal bir gebelikten farklı olmadığını ortaya koyuyor.

Toplumsal baskılarla baş edebilmek

Çiftleri donasyon sürecinde endişelendiren bir diğer konu ise diğer insanlara bunu nasıl açıklayacakları. Bazı hastalar, diğerlerine bu konuyla ilgili açıklama yapmaktan endişe duymazken bazıları yalnızca çok yakın olduklarına konuyu açabilmekte. Bu noktada değerlendirilmesi gereken, infertilitenin herhangi bir sağlık sorunundan farklı olmadığıdır. Bu konuda kendinizi rahat hissettiğiniz gibi davranabilme özgürlüğü de tamamen size aittir.

Tüm bu tür olumsuz duygudurumlarla baş edebilmek için tedavi süreci ile birlikte psikolojik danışmanlık almak faydalı olacaktır.  Bu nedenle tedavinin istediğiniz bir aşamasında psikolojik danışmanlık almaktan çekinmemek, genel olarak sonucun başarısını da olumlu yönde etkilediği unutulmamalı.

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Hastalarımızın Kaleminden

Onlar Bahçeci Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi ile en büyük hayallerini gerçeğe dönüştürdüler.

Başarı Hikayeleri

Yumurta Donörünüzü Seçin

Donör arama sistemimizle kriterlerinize uygun donörü hemen seçebilirsiniz.

İdeal Donörünüzü Bulun

Oxford Üniversitesi
Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği