Blog

CGT ile Daha Güvenli Donör ve Sağlıklı Çocuklar

CGT ile Daha Güvenli Donör ve Sağlıklı Çocuklar

Yumurta nakli (donasyonu) ile tüp bebek işlemi yaptırmak isteyenlerin aklına en sık gelen sorulardan bazıları “Aldığım yumurta ne kadar güvenli? Acaba yumurta bağışçıları ne kadar iyi inceleniyor?” dur. British Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’nde Avrupa standartları çerçevesinde yapılması zorunlu olan tarama testleri bağışçıları uygulanmaktadır. Ayrıca ek olarak bağışçının doğum yeri göz önüne alınarak kistik fibroz, Thalasemia gibi etnik (bölgesel) risk faktörlerinin de taranması yapılmaktadır. Kıbrıs’ta ilk ve tek olarak British Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’nde uygulanmaya başlayan yepyeni bir tarama testi olan Rocombine test ile ilgili Embriyolog Önder Çoban şu bilgileri verdi:

CGT testi nedir?

Bilindiği gibi genetik alanında son yıllarda büyük ilerlemeler sağlandı. Özellikle insan genetik haritasının çıkarılması ile birlikte bir çok genetik mutasyon(bozukluk) artık basit bir kan testiyle taranabilir hale geldi. Hazırlanan özel test kitleri sayesinde genetik hastalık, hastalık taşıyıcılığı ve bazı hastalıklar için risk faktörü olan mutasyonlar kolayca taranabilmektedir. CGT testinde taşıyıcı haritası adında bir liste oluşturulmuş ve alınan örnekte yaklaşık 300’ün üzerinde genetik geçişli hastalık ve 1.600’ün üzerinde hastalık sebebi mutasyon (genetik şifre bozukluğu) bir seferde taranabilmektedir.

Hangi amaçla kullanılabilir?

• Yumurta bağışçısı (donör) seçimi: Kalıtımsal veya X genine bağlı genetik hastalıklar açısından yumurta vericilerinin taranması. Bu hastalıklardan bazıları

  • Cystic Fibrosis
  • Spinal Muscular Atrophy
  • Tay-Sachs Disease
  • Sickle Cell Anemia
  • α/β –Thalassemia
  • Fragile X Sydrome

• Tüp bebek işlemi yaptıracak çiftlerin taranması: Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler eğer isterlerse bu test ile kendilerinde olabilecek ve çocuğa aktarılabilecek muhtemel genetik hastalık riskini azaltabilir. Ayrıca ülkemizde sıklıkla görülen akraba evliliklerinde anne ve babadaki benzer mutasyonlar çocukta hastalık oluşturabilir. Bu durumdaki çiftlerin testi yaptırmaları önerilmektedir.

• Mutasyon bulunması durumunda: CGT testi sonrası herhangi bir mutasyon saptanırsa, bu mutasyon tüp bebek işlemi sırasında embriyolarda taranabilir ve mutasyon taşımayan embriyoların transferi ile sağlıklı çocuk sahibi olunabilir.

Süreç nasıl işliyor? Ücreti nedir?

British Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi olarak öncelikle yumurta bağışçılarının taranması üzerinde durulmaktadır. Diğer seçenekler sadece gereklilik durumunda ve genetik konsültasyon sonrasında uygulanmalıdır. Kliniğimize yumurta nakli (Donasyonu) için başvurduğunuzda istekleriniz doğrultusunda bir bağışçı seçilecektir. Seçim işlemi sonrasında cgt testinin yapılmasını isterseniz seçtiğiniz bağışçıdan kan örneği alınarak genetik merkezine gönderilecek ve sonuca göre size bilgi verilecektir. Kan örneği alımı ve sonucun çıkması yaklaşık 2-3 hafta sürmektedir bu yüzden tedavinize başlamadan önce bağışçı seçimini yapmanız ve sonucun çıkması için beklemeniz gerekmektedir. İşlem maliyeti için klinik iletişim formunu kullanabilir veya telefonlarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Kategoriler

Bize Ulaşın

Doktorlarımızla ücretsiz ön görüşme yapmak için, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Hastalarımızın Kaleminden

Onlar British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi ile en büyük hayallerini gerçeğe dönüştürdüler.

Başarı Hikayeleri

Yumurta Donörünüzü Seçin

Donör arama sistemimizle kriterlerinize uygun donörü hemen seçebilirsiniz.

İdeal Donörünüzü Bulun

Oxford Üniversitesi
Oxford Üniversitesi ile Bilimsel İş Birliği